Aktuální faktory ovlivňující cenu ropy

Aktuální faktory ovlivňující cenu ropy

Na vývoj ceny ropy mají poslední týden značný vliv klimatické faktory a to zejména hurikán Harvey, který odstavil významné kapacity rafinerii a tím negativně poznamenal poptávku a způsobil krátkodobý pokles cen. Druhý hurikán Irma  aktuálně již proletěl  oblastí, kde se těží ropa.  Dalším faktorem ovlivňující cenu ropy na světovém komoditním trhu dle veřejných médiích a jejich ekonomických zpravodajů je možnost, že již v brzké době můžeme očekávat od kartelu zemí ve sdružení  OPEC další omezení těžby surové ropy. Tyto skutečnosti by znamenaly, že by cena ropy mohla překonat hranici 50 USD za barel. Obchodování s ropou na světovém komoditním trhu během úterního evropského odpoledne 12. září 2017 udávalo trend momentálního býčího trhu, kdy zhruba v čase 16:11 CET  lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) byla na hodnotě 48,13 USD za jeden barel a vzrostla o + 0,12 % své ceny a severomořská ropa Brent vzrostla o + 0,56 % ceny na hodnotu 54,14 USD za barel a dále v rámci večerního obchodování cena ropy posilovala. Avšak následně v průběhu evropského rána dne 13.září 2017, zhruba v čase 6:05 CET obchodování s ropou pod vlivem výběru zisku investorů dle sdělení analytiků, zaznamenalo mírnější pokles cen ropy Brent o – 0,24 % ceny, která byla na hodnotě 54,14 USD za barel. Ropa WTI udává svoji cenu ve výši 48,23 USD za barel v trendu vyrovnaného pohybu svoji předchozí ceny.

Mimo jiné také analytici bankovní společnosti Citigroup Inc.  očekávají cenový vývoj lehké americké ropy WTI v příštích pěti letech v rozmezí 40 až 60 USD za barel, čímž se snížil předchozí cenový výhled, který byl v rozmezí 40 až 65 USD za barel.  Generální ředitel společnosti Shell Oil Company , pan Martin Van Beurden a výkonný ředitel, pan Bob Dudley , dnes 12. září 2017 řekli pro veřejná média, že společnost Shell Oil Company zahájila  konferenci „Offshore Europe“ ve městě  Aberdeenu, která se zaměřuje na měnící se podmínky pro těžbu v oblasti Severního moře a přináší změny v ropném a plynárenském průmyslu vůbec.  Pan Dudley také řekl, že zatímco Severní moře bude i nadále významné pro společnost Shell Oil Company v globálních plánech společnosti ve světě, který se rychle mění, tak se také společnost  soustředí  na nové naleziště s obnovitelnými zdroji, a to především díky nízkým nákladům na výrobu a vysokou konkurenceschopnost u ropných břidlic a břidličného plynu.

Analytici společnosti Citigroup Inc. se domnívají, že vývoj cen ropy může také ovlivnit rychlý růst a vývoj v oblasti nálezišť a těžby ropných břidlic a břidličného plynu. Přerušení dodávky ropy  podle společnosti může tento dopad vyvážit ropa z ropných břidlic již za jeden rok. Společnost Citigroup Inc. již v únoru tohoto roku 2017 předpokládala, že se ceny ropy od roku 2017 do roku 2022 budou pravděpodobně pohybovat na hodnotách v rozmezí 40 až 65 USD za barel. Společnost očekává od příštího roku do roku 2020 cenový vývoj ropy od 40 až 55 USD za barel  a poté 50 až 60 USD za barel do roku 2022. Společnost Citigroup Inc. také prohlásila, že limit 60 USD za barel do roku 2022 znamená „plynulou plavbu“ pro trhy s ropou během  tohoto pětiletého období, kde společnost vidí veliký prostor pro značnou volatilitu ve vývoji cen ropy.