Cena ropy a její odhadovaný vývoj

Cena ropy a její odhadovaný vývoj

Mezinárodní agentura pro energii zvýšila odhad růstu poptávky po ropě v letošním roce až o 1,5 milionu barelů denně více. Uvedla ale také, že ropný kartel OPEC (Organization of the Petroleum Exporting Countries) v červenci dodržoval dohodu o omezení těžby ropy jen ze 75 %.  U členských zemí  OPEC vyskočila produkce ropy  o 173.000 barelů ropy denně na téměř 32,9 milionu barelů, uvedl nezávislý zdroj minulý týden ve čtvrtek 10.8.2017. Tento nárůst byl vůbec největší od prosince minulého roku. Tedy o měsíc dříve, než kartelová dohoda ohledně omezení těžby ropy začala platit. Obchodování s ropou na světovém komoditním trhu aktuálně během pondělního evropského odpoledne dne 14. srpna 2017 udává trend momentálního medvědího trhu, kdy aktuálně se cena lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate) v čase 13:36 dostala na hodnotu 48,57 USD za jeden barel a klesla o – 0,51 % své ceny a severomořská ropa Brent na aktuální hodnotu 51,76 USD za barel, která klesla o – 0,65% své ceny v rámci dosavadního průběhu tohoto obchodního dne.

Zástupci všech zemí OPEC se na začátku minulého týdne setkali  v Abú Dhabí ve Spojených arabských emirátech ohledně dohody v oblasti těžebních limitů, která má zlepšit dodržování stanovených kritérií ohledně limitů produkce těžby ropy. Denní produkce těžby ropy v Libii přesáhla 1 milion barelů denně. Nigérie má každodenní produkci těžby ropy 1,75 milionu barelů denně. Nigerijští úředníci se minulý měsíc dohodli , že zváží stanovené limity, pokud země dosáhne 1,8 milionu barelů denně. Saúdská Arábie souhlasila s novým stanoveným limitem, kdy od začátku letošní zimy bude těžit za den 10,07  milionu barelů ropy. Saudská Arábie značně snížila již po celou dobu roku  těžbu ropy , která je pod stanovenými limity, což pomohlo vyrovnat nedodržování ostatních členských zemí v oblasti stanovených limitů těžby ropy. Saúdská Arábie a Rusko se minulý měsíc shodly, že nebudou tolerovat podvádění zemí, které nebudou tyto limity dodržovat. Také  Irák a Spojené arabské emiráty v červenci snížili produkci tohoto černého zlata, které ale stále byly nad stanovenými limity.

Podle nejnovějších studií v tiskové zprávě sdružení zemí OPEC uvedlo, že v tomto roce celosvětově dosáhne  těžba ropy na 96,5 milionu barelů denně. V příštím roce 2018  to bude 97,8 milionu barelů denně. OPEC se také domnívá, že úrokové sazby v rozvinutých zemích se budou postupně zvyšovat, pro posílení podpory v oblasti hospodářského růstu v rozvojových zemích. V tiskové zprávě OPEC také uvedl, že tyto společné kroky umožní globální ekonomice vstoupit do nadcházejícího roku 2018 s pevným základem pro podporu lepšího růstu ceny ropy oproti minulému roku.