Cena ropy a komodit ještě níže?

Cena ropy a komodit ještě níže?

Nyní s cenami ropy na jejich šestiletém minimu, King zastává názoru, že ropa bude klesat i nadále a fond by mohl vytvořit další krátké pozice, pokud volatilita trhu bude klesat. Nadměrné zásoby ropy a nejistá nabídka by mohly vést k tomu, že Americká ropa WTI projde dalším testem od roku 2009, kdy vykazovala hodnotu 32,70 USD za barel. Jeho názory se přiklání k tomu, že světová ekonomika bude nadále mít potíže – že nárůst nabídky, jež jsme zažili v první polovině tohoto roku, byl pouze přechodný.

Pokles poptávky a hromadění zásob ropy

Tlak na měny rozvíjejících se trhů znamená, že producenti v těchto státech mají podnět k pokračování v těžbě ropy a dalších komodit, ačkoli cena ropy klesá.   Mezitím se čeká, že poptávka sezónně poklesne a spolu s tím těžaři vejdou do období, kdy omezí těžbu ropy a budou se více soustřeďovat na modernizaci vybavení a přípravu na těžbu ropy v zimě.

Analytici nečekají, že cena ropy v blízké době poroste, mezi těžaři dosud nepadlo rozhodnout o zpomalení těžby. Minulý rok se OPEC rozhodl nesnížovat produkci, i přes prudký pokles cen ropy, což bylo vnímáno jako pokus dostat těžaře z oblasti USA, jež mají vyšší náklady na těžbu, mimo hru.

Analytici z Goldman Sachs si zachovávají stejný pohled na věc a varují, že by cena ropy mohla dosáhnout až 20 dolarů za barel, pokud OPEC a zbytek států bude produkovat jako dosud.

Produkce OPECU v srpnu zažila svůj první měsíční růst od února, ale pokračovala ve zvyšování celkové světové produkce. Americká produkce se zpomaluje, ale její pokles není tak rychlý, jak většina analytiků předpovídá. Saudská Arábie, největší producent ropy, odmítá krizový meeting ohledně omezení produkce.

Při poklesu cen ropy byla nejzajímavější událost ke konci roku 2014, tím jak ceny skončily na méně než polovině červnové hodnoty 107 dolarů za barel. K tomuto kolapsu cen vedla zejména silná poptávka z Číny, která zapříčinila zvýšení produkce těžařů ropy.

Nárůst těžby v Severní Dakotě, Texasu a na dalších místech byl hlavní důvod propadu cen, jelikož američtí producenti zvyšovali denně produkci o 4 miliony barelů od roku 2008 do roku 2014.

Před pádem cen byl dopad stoupající produkce USA utlumen několika konflikty na Blízkém Východě a v severní Africe, včetně občanské války v Libyi, která omezila produkci země a zanechala investory nervozní ohledně možných následků.

Zvětšující se produkce v Americe nebyla zprvu nijak viditelná, kvůli spoustě problémů jinde na světě, ale přesto tu stále existovala.  Správce hedgeového fondu King začal být na pochybách na jaře 2014, že by komoditní trh mohl pokračovat v absorbování takovýchto zásob ropy, a do toho on a jeho kolegové začali být více a více přesvědčeni, že výhled poptávky po ropě není tak robustní.

Slabá poptávka po kaučuku byla vodítko

Zde vstupuje do dění kaučuk. King má dobrý pohled na globální ekonomiku skrze RCMA Group, soukromou společnost, která obchoduje s komoditami. King je předseda a největší akcionář ve firmě, obchodující s kaučukem, bavlnou, kávou, průmyslovými hnojivy a dalšími komoditami.

Minulé léto dostali vodítko.

 

""

graf: změna ceny kilogramu kaučuku vyjádřená na časové ose

 

Kaučuk dost přispívá do hrubého domácího produktu. Vývozy globálně, ať už se jedná o Státy nebo Čínu nebo Evropu, jednoduše klesaly. Kingova firma předpokládala globální ekonomický růst o něco menší než se obecně čekalo, což by znamenalo menší zvýšení poptávky po ropě, což vede ke zvýšení světových zásob.

A také se zvýšily. Zvyšující se zásoby v USA dokonce vedly k obavám z nedostatku úložných prostor již v roce 2015. Po sezónním poklesu se zásoby opět drží na vysoké hodnotě jako před 80 lety, podle Energy Information Administration.

"cena

 

Pokles cen trval i v prvním kvartálu tohoto roku, když se ceny ropy v březnu dostaly pod 44 dolarů, což je 6-ti leté minimum. Poté přišel obrat, způsobený z části sezonní poptávkou, což překvapilo i Kinga. Cena se v červnu vrátila zpět na 60 dolarů za barel. Poté opět klesla, a to až pod 40 dolarů za barel, poprvé od února 2009.

Po dosáhnutí minima v srpnu ropa vystřelila nahoru rychle jako prak – zvýšení o 28% během 3 dnů, což je největší 3 denní nárůst od roku 1990. Tato cenová změna nebyla pro skeptického Kinga příjemná, ačkoli ceny Brentu a texaské ropy jsou o 14% nižší než koncem minulého roku.

King uznává, že fond odhadl vývoj v první polovině roku špatně. Nízké ceny pobídly poptávku po ropě v USA, Evropě a dalších rozvinutých trzích. Nicméně se nedomnívá, že by tento cenový výkyv znamenal to stejné, co začátkem roku 2014. Tvrdí nám, že globální poptávka po komoditách klesá říká King.

Kaučuk dosahuje nových minim v září. A i když se ropě podařilo koncem srpna zvednout, další komoditní trhy a akcie firem podnikajících v oblastni přírodních zdrojů zůstaly bez podobných změn.

King nevidí žádný jasný katalyzátor srpnového skoku ropy. Myslím, že to můžeme přičítat různým algoritmům, lidem uzavírajícím pozice a čemukoli co vás napadne. Tento výkyv byl způsoben faktory, které mají málo co dočinění s principy ropného trhu, jako např. pokles na čínském akciovém trhu.

Není tajemstvím, že komodity mohou být volatilní. I na cestě k perfektnímu výsledku v roce 2014 fond čelil těžké situaci poté, co začal vytvářet krátké pozice v dubnu toho roku. Zmatek na Středním východě, včetně Islámského státu získávajícího teritorium na území Iráku a