Cena ropy klesá z obav Libyjské produkce

Cena ropy klesá z obav Libyjské produkce

Obchodování s ropou na světovém komoditním trhu zaznamenalo již od brzkých ranních hodin letního evropského času další pokles svých cen. Za hlavní příčinu tohoto poklesu označují analytici makléřských společností zejména obavám z další produkce ropy vytěžené v Libyii a rovněž tak díky situaci na trhu, kdy pod vlivem nadměrných zásob benzinu v USA poklesla poptávka po ropě. Aktuální situace na trhu s ropou dne 23.srpna 2017, zhruba v čase 9:51 CET byla v obchodním trendu medvědího trhu, kdy lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) se obchodovala v ceně 47,55 USD za barel s dosavadním denním poklesem o – 0,59 % své ceny a severomořská ropa Brent udávala svoji cenu ve výši 51,56 USD za barel s dosavadním denním poklesem o – 0,60 % ceny.

 

Cena ropy se dle ekonomických zpravodajů ubírá svým poklesem ceny právě díky obavám z umístění produkce libyjské surové ropy vytěžené z restartovaného ropného pole Sharara, které je největší v této severoafrické zemi. Toto ropné pole nedávno dosahovalo vlastního výkonu těžby v celkovém objemu zhruba 280.000 barelů denně. Toto pole bylo začátkem tohoto měsíce srpna 2017 ještě uzavřené z důvodu blokády jejího potrubí a připojení k  ropovodu s možností dalšího jejího zpracování a uskladnění. Tento problém byl již odstraněn a v průběhu úterý dne 22.srpna 2017 bylo toto ropné pole Sharara opět uvedeno do plného provozu.

 

Tento fakt momentálně plně zaměstnává a trápí ostatní členské země vyvážejících ropu sdružených v kartelu OPEC (Organization of the Petroleum Exporting Countries) a to včetně Ruské federace. Tyto země se zavázali na své schůzce v Petrohradu a následně naposledy v Abu Dhabí, že udrží svoji celkovou sníženou produkci a to až do března příštího roku 2018 o 1,8 milionů barelů  méně za den. Tento krok Libye dle ekonomických zpravodajů nyní způsobuje značné komplikace v tom, aby mohlo dojít k dodržení této  vzájemné dohody jak členů OPEC tak i zemí vyvážejících ropu mimo OPEC a to zejména Ruska. V této souvislosti je ovšem důležitý fakt to, že škrty v těžbě surové ropy dané touto dohodou se Libye jako členské země OPEC netýkají neb byla od škrtů osvobozena. Konečného řešení této otázky bude s největší pravděpodobností možné  se dočkat až na dalším společném zasedání zemí OPEC, které je naplánováno na 22.září 2017.

 

Vedle tlaku na cenu ropy způsobeného zvýšenou nabídkou ropy na trhu a to zejména nadměrnou libyjskou produkcí,  je tu i další faktor a to relativně vysoká zásoba pohonných hmot v USA a zejména vyšší zásoba benzinu v Spojených státech amerických. Zásoby benzinu v USA po 18.srpnu 2017 vzrostly o + 1,4 miliony barelů přičemž analytický odhad očekával jejich pokles o zhruba 643 tisíc barelů. Tato zjevná relativně vysoká diference stavu zásob benzinu v USA se tudíž i projevila do stavu vlastního obchodování s ropou na světovém trhu. Přitom ovšem došlo k celkovému snížení stavu zásob ropy v USA o zhruba 3,6 milionů barelů na 465,6 milionů barelů jako aktuální stav zásob ropy v Spojených státech amerických.

 

Podle analytiků makléřských společností a finančních stratégů investičních bank lze předpokládat v krátkodobém investičním horizontu přibližně setrvalý stav. Podle dlouhodobého výhledu světových analytiků jako například švýcarská investiční a bankovní skupina Swiss uvádí, že cena ropy do roku 2020 nepřevýší cenu 60 USD za barel. Nedávné zveřejnění výhledu cen ropy americké finanční skupiny Citigroup Inc. toto potvrzuje a ve svém dlouhodobém výhledu uvádí cenu ropy pro příštích pět let v cenovém rozopětí od 40 do 60 USD za barel. Ostatní analytikové a finananční stratégové dle sdělení ekonomických zpravodajů hovoří o rozmezí, které je zhruba o 5 – 10 USD na barel vyšší.