Cena ropy ukončila pětidenní pokles

Cena ropy ukončila pětidenní pokles

Ceny ropy ve středu 30.května 2018 stouply a ukončily tak pětidenní řetěz ztrát po zveřejnění zprávy OPEC, která plánuje přinejmenším do konce roku ponechat omezení těžby v účinnosti. V předchozích dnech ceny ropy klesaly kvůli obavám, že se země OPEC a další státy, zejména Rusko, rozhodnou zvýšit objem těžby, aby dorovnaly pokles těžby ve Venezuele a Iránu.

Červencové futures ropy West Texas Intermediate stouply během středy 30.5.2018  o 1,38 USD (2,1 %) na 68,11 USD za barel. V úterý 29.5.2018 přitom zaznamenaly svůj nejslabší den od 17. Dubna letošního roku 2018 a v posledních pěti dnech pak ropa WTI pouze ztrácela. Červencové futures ropy Brent stouply během středy 30.5.2018 o 1,81 USD (2,4 %) na 77,20 USD za barel. Aktuálně v začátku čtvrtečního evropského odpoledne 31.května 2018, zhruba v čase 12:57 CET se ropa WTI na světovém komoditním trhu obchodovala na hodnotě ve výši 67,83 USD za barel a to již v poklesu své denní ceny o – 0,56 % předchozího stavu své ceny. Severomořská ropa Brent se v uváděném dni a čase obchodovala na hodnotě 77,31 USD za barel s dosavadním denním poklesem o – 0,25 % své ceny.

OPEC a jeho partneři plánují udržet dohodu v účinnosti až do konce roku 2018, citovala agentura Reuters zdroj z Perského zálivu. Těžaři byli nicméně připraveni podniknout nezbytné kroky pro případ výpadku těžby. Minulý týden ropa dosáhla tří a půlletého maxima, aby se poté naopak ocitla pod tlakem. Média informovala, že významní producenti v rámci OPEC a Rusko zvažovali zvýšení objemu těžby, podle některých zdrojů až o 1 milion barelů denně. Šlo by o první zvýšení objemu těžby od začátku roku 2017, kdy vstoupila v platnost dohoda mezi OPEC a dalšími státy o omezení těžby, která má skončit na konci tohoto roku. Dohoda dosáhla svého cíle; podařilo se jí snížit globální ropný přebytek, který srazil ceny z jejich vrcholu v roce 2014.

Analytici z ICICI Bank přehodnotili svou předpověď pro cenu ropy Brent pro tento rok a to z 64 USD za barel na 71 USD za barel, avšak tito analytici očekávají, že se ceny na současných hodnotách dlouho neudrží. „Vliv očekávaného výpadku íránské těžby po odstupu USA od jaderné dohody může být nadhodnocený. Mezi ostatními státy sílí podpora a solidarita ve prospěch jaderné dohody, v důsledku čehož mohou být sankce jako takové neefektivní,“ uvedli v nótě. Nicméně ekonomičtí zpravodajové v návaznosti na finanční stratégy uvádějí, že lze předpokládat v krátkodobém investičním horizontu rozpětí cen ropy WTI v rozmezí od 65 – 70 USD za barel.