Cena ropy vzrostla díky poklesu US produkce

Cena ropy vzrostla díky poklesu US produkce

Cena ropy na světovém komoditním trhu během posledního týdne vzrostla a to dle ekonomických zpravodajů zejména díky omezení výrobní produkce a rafinérského zpracování ropy ve Spojených státech amerických. Toto omezení bylo způsobeno přírodní katastrofou ve státě Texas a okolních státech USA způsobenou hurikánem Harvey. Aktuálně se očekává v okolí Mexického zálivu a zejména jižní části Floridy další velmi silný hurikán Irma, který jako ničivý cyklon dosáhl nejvyššího pátého stupně své ničivé síly. Americký úřad pro hurikány  příchod tohoto v historii doposud nejsilnějšího hurikánu očekává na pevninskou část Floridy během nadcházejícího víkendu po 9.září 2017. Právě z důvodů hurikánů v USA  je nyní zhruba 20 % amerických výrobních kapacit uzavřeno.

 

Na tyto skutečnosti zcela zákonitě zareagoval i světový komoditní trh s ropou a cena ropy WTI (West Texas Intermediate) se dne 8.září 2017, zhruba v čase 9:06 CET pohybovala na hodnotě ve výši 48,99 USD za barel a severomořská ropa Brent udává v uvedeném dni a čese svoji cenu ve výši 54,58 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 0,17 % své ceny. Analytici s ohledem  na ceny ropy WTI očekávají opětovné dosažení cenové hranice nad 50 USD za barel, právě z důvodů, kdy tyto bouře výrazně omezují výrobu a zpracování ropy v USA čímž se snižuje  celková produkce americké ropy.

 

Aktuální pokles produkce ropy USA je ekonomickými zpravodaji na základě oficiálních dat amerických vládních agentur zejména EIA (Energy Information Administration) udáván jako pokles o 8 procent a to z předchozího stavu produkce ve výši 9,5 milionů barelů denně na stávající objem přibližně ve velikosti 8,8 milionů barelů denně. Obchodníci a investoři ve shodě s finančními stratégy investičních bank očekávají, že náprava škod po ničivých hurikánech a opravy ropných zařízení včetně zprovoznění příslušné infrastruktury pro výrobu a zpracování ropy potrvá minimálně ještě několik týdnů.

 

V současnosti je pokles produkce  ropy v okolí Mexického zálivu na úrovni ropné krize devadesátých let minulého století dle sdělení analytiků banky ANZ. Zároveň je vysoce komplikovaná i přeprava po moři neboť existuje dopravní uzávěra v celém Mexickém zálivu a značné části celé Karibské oblasti. Cena ropy WTI v ročním porovnání dle technické analýzy ztrácí oproti své předchozí hodnotě o – 6,71 % své ceny, avšak od začátku letošního  roku 2017 tato ztráta hodnoty ropy WTI je ještě vyšší a to o – 14,04 % své ceny. Severomořská ropa Brent udává svůj pokles od začátku letošního roku 2017 ve výši o – 7,05 % své ceny a v ročním porovnání již vykazuje růst o + 1,26 % své ceny.

 

Podle analytiků makléřských společností a finančních stratégů investičních bank lze v krátkodobém investičním horizontu předpokládat pokračující růst cen ropy spolu s korekcí ceny  v mírnějším poklesu z důvodu realizace dosažených  zisků investory. V dlouhodobém výhledu pak analytici finanční skupiny Citi Group uvádějí, že cena ropy do roku 2020 nepřekročí hranici 65 USD za barel. Ostatní analytici tvořící značnou většinu jsou v těchto odhadech více optimističtější a uvádějí rozmezí ceny ve velikosti od 60 – 65 USD za barel jako dosažitelnou cenu již v příštím roce 2018.