Ceny ropy prudce stouply

Ceny ropy prudce stouply

Ceny ropy již v pondělí 30.dubna 2018 prudce stouply poté, co izraelský premiér Benjamin Netanjahu v živém přenosu oznámil, že má důkaz, že Irán tajně pracuje na jaderné bombě. Tato zpráva posílila pravděpodobnost, že USA neukončí sankce, které na Irán uvalily, v původním termínu, tedy 12. května, což by mohlo vést k omezení světové nabídky ropy. Aktuálně během středečního evropského odpoledne 2.května 2018 se na světovém komoditním trhu lehká americká ropa WTI obchodovala na hodnotě ve výši 67,37 USD za barel a severomořská ropa Brent udávala svoji cenu ve výši 72,94 USD za barel.

Stávající vývoj cen ropy na světovém komoditním trhu je dle analytiků pro růstový a ceny ropy relativně stouply i přes značný vliv stále posiklujícího amerického dolaru (USD). Hodnota amerického dolaru (USD) dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) byla dne 2.5.2018, zhruba v čase 13:53 na hodnotě ve výši 92,42 USD bodů a USD dosáhl po více jak 4 měsících svého celkového průměrného růstu, kdy smazal své ztráty bodové hodnoty dle tohoto indexu z předcházejícího období. Avšak v celoročním porovnání USD za posledních 52 týdnů dle tohoto indexu DXY vykazuje ztrátu ve výši – 6,63 % USD bodů.

Vývoj mezinárodní situace a vzájemných vztahů na Blízkém východě neustále signalizuje značné bezpečnostní riziko, které by mohlo zkomplikovat zejména přepravu ropy v oblasti Perského zálivu a celém prostoru Blízkovýchodní Asie. „Pokud to je pravda, je velmi pravděpodobné, že dohoda o jaderném programu s Iránem bude vypovězena, což by mohlo zvýšit riziko možného konfliktu mezi Iránem a dalšími stranami dohody,“ řekl Phil Flynn, tržní analytik ve Price Futures Group.

Červnové futures ropy West Texas Intermediate stouply o 80 centů (1,2 %) na 68,90 USD za barel. Americké futures směřují k 6,2% měsíčnímu nárůstu, což by byl sedmý měsíční nárůst za posledních osm měsíců. Červnové futures ropy Brent stouply o 64 centů (0,9 %) na 75,28 USD za barel. Kontrakt za měsíc stoupl o 8,6 %. Červencové futures, které se v květnu stanou dominantním kontraktem, stouply o 1,32 USD (1,8 %) na 75,11 USD za barel.

USA se do 12. května rozhodnou, zda budou pokračovat v sankcích uvalených na Irán. Pokud se rozhodnou pro, mohlo by to přispět ke snížení globálních ropných zásob. Podle ekonoma Jamese Williamse z WTRG Economics by světová těžba v důsledku amerických sankcí mohla klesnout až o 500 000 barelů za den, možná i více, záleží na postoji Evropské unie. Co se týče ostatních ropných produktů, benzín si připsal nárůst o 0,23 centů, neboli 0,1 %, a je na 2,1292 USD za galon s 5,5 % nárůstem za duben. Topný olej získal 0,8 % a je na 2,1674 USD za galon. Zemní plyn klesl o 0,8 centů, tedy 0,3 %, na 2,7630 USD za milion BTU.