Ceny ropy se odrazily

Ceny ropy se odrazily

Začínající obnovy provozu rafinerií v postižené oblasti USA v okolí Mexického zálivu, která byla postižena hurikánem Harvey, zapříčinily nárůst cen ropy a mírný pokles cen benzínu. Výpadky rafinerií v poslední době zažehly obavy z nedostatku pohonných hmot a jejich cena se zprvu zvýšila. Aktuálně v průběhu středy dne 6.září 2017, zhruba v čase evropského poledne se na komoditním trhu obchoduje lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) v ceně 48,87 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 0,43 % své ceny. Severomořská ropa Brent na trhu NYMEX vykazuje svoji cenu již  ve výši 53,87 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 0,92 % ceny.

 

Těžební infrastruktura v Texasu se začíná postupně vzpamatovávat z následků hurikánu Harvey, který zastihl americké pobřeží 25. srpna. Transportní uzly, ropné potrubí a rafinerie se pomalu vrací do provozu. Osm amerických ropných rafinerií muselo být do pondělka uzavřeno, s celkovou kapacitou 2,1 milionu barelů zpracované ropy denně. To tvoří celkem 11,4% celkové americké kapacity, oznámilo Ministerstvo energetiky. Benzín poklesl asi o 3% za poslední den na 1,69 USD za galon. Maxima dosáhl 31. srpna, 2,17 USD za galon.

 

Futures americké ropy WTI i ropy Brent  stouply  a ceny této energetické suroviny  podpořily i náznaky toho, že OPEC zřejmě prodlouží produkční omezení až za první čtvrtletí následujícího roku  2018.  V současnosti tuto otázku prodloužení snížených limitů těžby surové ropy i po 31.březnu 2018 nekonfliktně projednává Rusko se Saudskou Arábií,  avšak ke konečnému řešení prozatím nedospěly.  Ovšem mezitím se vytvořil nový hurikán 5. stupně – Irma – s rychlostí větru přes 257 km/h, a dle předpovědí Amerického národního centra pro hurikány se přesune do oblasti Mexického zálivu přes jih Floridy. Objevují se obavy, aby se následně nepřesunul nad těžební oblasti a nezpůsobil další škody.

 

Podle údajů ekonomických zpravodajů cena lehké americké ropy WTI v krátkodobém investičním horizontu jednoho týdne připsala nárůst své ceny o + 2,9 % předchozí hodnoty a dle analýz finančních stratégů investičních bank je stávající trend obchodování na dobré cestě k dosažení psychologicko obchodní hranice 50 USD za barel. Lehká americká ropa WTI podle údajů plynoucích z technické analýzy udává roční pokles své hodnoty o – 1,71 % ceny,avšak od začátku letošního roku cena ropy WTI zaznamenala pokles o – 14,15 % své ceny.  Již dříve zveřejněné analýzy od stratégů ze skupiny amerických finančníků banky Citi Group hovoří o maximální ceně ropy do roku 2020 v cenovém rozpětí od 60 – 65 USD za barel.