Investoři mají obavy z nadměrných zásob ropy

Investoři mají obavy z nadměrných zásob ropy

Stávající vývoj cen ropy na světovém komoditním trhu dle analytiků plně odráží současný investorský sentiment, kdy drtivá většina investorů zmiňuje své obavy ohledně nadměrných zásob ropy, které pak v současností na globálním komoditním trhu tlačí cenu ropy směrem dolů. Cena lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate) tak již v průběhu minulého týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2018 jako dvacátý devátý v pořadí, poklesla pod cenovou hranici 70 USD za barel. Severomořská ropa Brent rovněž pod tímto tlakem vykázala svůj pokles ceny a to pod hranici 74 USD za barel. Ještě v začátku nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2018 jako třicátý v pořadí cena obou ropných komodit během pondělí 23.7.2018 klesala, avšak během úterního evropského dopoledne 24.7.2018 došlo k obratu obchodního trendu a cena jak ropy WTI tak ropy Brent posiluje.

 

Aktuálně během evropského dopoledne 24.července 2018, zhruba v čase 11:25 CET se lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) obchodovala v trendu býčího trhu a to na hodnotě ve výši 68,23 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 0,50 % své přechozí ceny. Evropský protějšek ropy WTI a to severomořská ropa Brent se v uváděném dni a čase obchodovala na globálním komoditním trhu ve výši 73,14 USD za barel s dosavadním denním posílením o + 0,11 % své ceny. K tomuto stavu podle analytiků makléřských společností došlo po té, co účastníci trhu se zbavili obav z rostoucího napětí mezi Iránem a Spojenými státy americkými. Írán je pod silným tlakem Spojených států a Trumpova administrativa prosazuje , aby země snížily veškerý dovoz iránské ropy a Saúdská Arábie a velcí producenti zvyšují produkci.

 

Světový trh s ropou byl také narušen obavami o vliv globálního hospodářského růstu a poptávky po energiích na základě eskalujících sporů o světový obchod včetně zavádění nových cel mezi USA a Čína, ale dokonce i mezi USA a EU. Finanční vůdci skupiny G20 o víkendu mimo jiné také vyjádřili obavy ohledně rizika globálního růstu z obchodního napětí mezi Spojenými státy a Čínou. „Trvalé účinky obchodní války nadále vyvolávají obavy z celosvětového růstu, které stále potlačují sentiment,“ řekl Stephen Innes, vedoucí obchodního týmu APAC na zprostředkování OANDA. Dále pak tento vedoucí obchodního týmu dodal : „Zatímco ceny ropy byly primárním přínosem víkendové hlavní bitvy mezi prezidentem Trumpem a íránským prezidentem Rouhanim, tento nárůst začal propadat, protože obchodníci se vracejí  k nadměrným obavám“.

 

Právě obavy obchodníků s ropou z nadměrných zásob ropy a sílícího amerického dolaru jsou podle finančních stratégů investičních bank jednou z hlavních příčin stávající situace a cen ropy na globálním komoditním trhu . Trend posilujícího amerického dolaru (USD) jako hlavní světové komoditní měny mimo jiné tlačí nejen na pokles ceny ropy, ale i drahých kovů a zejména investičního zlata, kdy jeho cena dne 24.7.2018, zhruba v čase 11:47 CET byla na hodnotě ve výši 1.224,40 USD za trojskou unci s dosavadním denním poklesem o – 0,10 % své ceny. Podle ekonomických zpravodajů nelze v krátkodobém investičním horizontu očekávat, že cena ropy jak WTI tak Brent výrazněji poroste, spíše se dle analytiků očekává její cenový pohyb v rozmezí u ropy WTI od 64 do 69 USD za barel a u ropy Brent pak její cenové rozpětí analytici odhadují od 70 – 75 USD za barel.