Katar  je 4.-tý největší výrobce energie na světě

Katar je 4.-tý největší výrobce energie na světě

Po téměř dvou desetiletích rychlého růstu v oblasti těžby ropy a zemního plynu se díky nízkým cenám ropy vytratil energetický růst  Kataru jako tradičního exportéra těchto energetických surovin Blízkovýchodní oblasti. Katar je čtvrtý největší výrobce a dodavatel energie, který vytěží více ropy a plynu než společnosti Rosneft PJSC nebo Exxon Mobil Corp..  Katar je také nejbohatší zemí v porovnání příjmů na obyvatele a rovněž také největším výrobcem a prodejcem zkapalněného zemního plynu.  Katar aktuálně investoval do své modernizace a rozvoje infrastruktury celkovou částku 200 miliard amerických dolarů (USD). Díky pořádání mistrovství světa ve fotbale v roce 2022 a v rámci tohoto projektu má Katar také ambice vytvořit regionální centrum cestovního ruchu a služeb.

Sousední země  Saúdská Arábie obviňuje Katar s financování terorismu a zachování vazeb na Írán. Tyto tvrzení Katar ostře odmítá. Rozloha Kataru je 12 tisíc kilometrů čtverečních s počtem obyvatel 2,5 milionu lidí. Katar je také nejmenší zemí ve sdružení OPEC.   Ministři energetiky všech zemí OPEC se minulý týden setkali  v Abú Dhabi ve Spojených arabských emirátech ohledně dohody v oblasti těžebních limitů, která má zlepšit dodržování stanovených kritérií ohledně limitů produkce těžby ropy. Denní produkce těžby ropy v Libyi přesáhla 1 milion barelů denně. Nigérie má každodenní produkci těžby ropy 1,75 milionu barelů denně. Nigerijští úředníci se minulý měsíc dohodli , že zváží stanovené limity, pokud země dosáhne 1,8 milionu barelů denně. Saúdská Arábie souhlasila s novým stanoveným limitem, kdy od začátku letošní zimy bude těžit za den 10,07  milionu barelů ropy. Také  Irák a Spojené arabské emiráty v červenci snížili produkci tohoto černého zlata, avšak těžba surové ropy je stále nad stanovenými limity.

Aktuální obchodování s ropou na světovém komoditním trhu během čtvrtečního evropského dopoledne 17. srpna 2017 udává trend momentálního býčího trhu, kdy aktuálně se cena ropy v čase 10:11 dostala na tyto hodnoty : lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) na hodnotu 46,88 USD za jeden barel a vzrostla o  + 0,17 % své dosavadní denní ceny. Severomořská ropa Brent udává aktuální hodnotu 50,41 USD za barel, která vzrostla o + 0,27 % své ceny v rámci dosavadního průběhu tohoto uváděného obchodního dne.

Podle nejnovějších zpráv z tiskové zprávy sdružení zemí OPEC vyplývá, že v tomto roce celosvětově dosáhne  těžba ropy na 96,5 milionu barelů denně. V příštím roce 2018  to bude 97,8 milionu barelů denně. OPEC se také domnívá, že úrokové sazby v rozvinutých zemích se budou postupně zvyšovat, pro posílení podpory v oblasti hospodářského růstu v rozvojových zemích. V tiskové zprávě OPEC také uvedl, že tyto společné kroky umožní globální ekonomice vstoupit do nadcházejícího roku 2018 s pevným základem pro podporu lepšího růstu ceny ropy oproti minulému roku.