Obchodníci sledují nárůst těžby i riziko výpadku v Iránu a Venezuele

Obchodníci sledují nárůst těžby i riziko výpadku v Iránu a Venezuele

Ceny ropy již v pondělí 11.června 2018 stouply a investoři během dne poměřovali závažnost zpráv o růstu objemu těžby v Saudské Arábii a očekávaných výpadcích ve Venezuele a v Iránu. „Zůstává otázkou, zda zvýšená těžba v Saudské Arábii pouze pokryje ztrátu způsobenou ostatními zeměmi, nebo ji přesáhne,“ řekla Fiona Cincotta, senior tržní analytička v City Index. Prvotní reakce na zprávy, že Saudové zvyšují objem těžby byly víceméně neutrální. Ropa Brent mírně stoupla, zatímco americká ropa WTI stoupla výrazněji, a to navzdory zprávám, že v USA stoupl počet aktivních těžebních zařízení.

Po volatilním dni americký ropný benchmark během pondělí 11.6.2018 stoupl o 41 centů (0,6 %) na 66,15 USD za barel. Za minulý týden tak cena ropy WTI (West Texas Intermediate) ztratila o – 0,1 %s své předchozí ceny a to dokonce již třetí týden v řadě. Po úspěšném jednání amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una během evropského rána a dopoledne cena ropy začala posilovat a zhruba v čase 10:27 CET dne 12.6.2018 se na světovém komoditním trhu cena ropy WTI pohybovala na hodnotě ve výši 66,47 USD za barel s dosavadním denním růstem o +0,56 % své předchozí ceny.

Tato vzrůstající cena ropy na světovém komoditním trhu se odehrála za situace, kdy i směnná hodnota amerického dolaru vůči ostatním světovým měnám posilovala, když aktuálně dne 12.6.2018, zhruba v čase 10:31 CET se jeho hodnota dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) v dosavadním denním pohybu snížila o 0,08 % bodové hodnoty na 93,50 USD bodů. Srpnové futures evropské ropy Brent v průběhu pondělí 11.6.2018  stouply o 13 centů za barel  (o +0,2 % ceny) na cenu ve výši  76,59 USD za barel, avšak v širším porovnání za minulý týden klesly o- 0,4 % své předchozí ceny. Aktuálně v průběhu úterního evropského dopoledne dne 12.6.2018 se ropa Brent obchdovala na hodnotě ve výši 76,86 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 0,52 % ceny.

Wall Street Journal již v pátek 8.6.2018  informoval, že nejvlivnější člen OPEC, Saudská Arábie, začal se zvyšováním objemu těžby po dvou letech boje proti globálnímu ropnému přebytku. V posledních týdnech stoupl objem těžby království o více než 100 000 barelů za den. Objem Saudské těžby tak stoupl na zhruba 10 milionů barelů ropy denně. Agentura Baker Hughes v pátek informovala, že počet aktivních ropných těžebních zařízení v USA stoupl o jedna na 862. K nárůstům došlo i v předchozích dvou týdnech. Celkový počet aktivních těžebních zařízení, tedy ropný i těch, která těží zemní plyn, stoupl o 2 na 1062.

Kromě Saudů podle agentury Interfax zvýšilo svůj objem produkce i Rusko. „To vysílá jasnou zprávu, že Rusko soudí, že nastal čas uvolnit omezení těžby,“ uvedli analytici z ING Bank. Ruská federace podle předběžných zpráv tak údajně zvýšila objem těžby na 11,1 milionů barelů denně, což je nad dohodnutým maximem 10,95 milionů barelů za den. Podle analytiků makléřských společností na základě tohoto vývoje situace na trhu se ukazuje, že již několik měsíců staré prohlášení finančních stratégů americké banky City Group, že do roku 2020 v dlouhodobém průměru cena ropy WTI nepřekročí 65 USD za barel může být i blízko realitě dosažených cen na světovém komoditním trhu.