Obchodování s ropu prozatím stále v poklesu cen

Obchodování s ropu prozatím stále v poklesu cen

Stav obchodování  s ropou na komoditním trhu i přes propad amerických zásob  surové ropy a pohonných hmot v USA i tak cena ropy končí na více než měsíčním minimu. EIA  (Energy Information Administration)  ve středu 30.8.2017 oznámila, že americké zásoby ropy klesly o 5,4 milionu barelů za týden, čímž se prodloužil již osmitýdenní pokles. Ceny ropy  klesly již ve středu 30.8.2017, přitom hodnota benzínu stoupla na 2-leté maximum, obchodníci přitom ještě čekají na vládní zprávy týkající se dopadů hurikánu Harvey na provoz rafinerií a stav zásob. Hurikán Harvey, který v ropném centru USA rozpoutal rozsáhlé povodně a zabil nejméně 35 lidí, paralizoval kapacitu rafinerií ve výši 4,4 milionu barelů denně. Tento výpadek donutil americkou vládu sáhnout na své strategické ropné rezervy poprvé za 5 let, do fungujících rafinerií v Louisianě bylo vypuštěno 500 000 barelů. Aktuálně dne 1.září 2017, zhruba v čase 8:35 CET se lehká americká ropa WTI obchodovala v ceně 46,89 USD za barel s dosavadním denním poklesem o – 0,72 % své ceny a ropa Brent udává svoji cenu na trhu NYMEX ve výši 52,68 USD za barel s dosavadním denním propadem o – 0,34 % ceny.

 

V důsledku výpadku rafinérií v USA stoupla na místním trhu cena benzinu zhruba až o 10 % své předchozí ceny. Od minulého týdne označovaného v kalendáři letošního roku 2017 jako 34.-tý v pořadí cena benzínu narostla o téměř 26% na více než 2 USD za galon a nachází se na dvouletém maximu. Růst podnítily obavy z nedostatku pohonných hmot před svátečním víkendem, kdy zpravidla dochází k nárůstu dopravy. Hurikán Harvey, který v ropném centru USA rozpoutal rozsáhlé povodně a zabil nejméně 35 lidí, paralizoval kapacitu rafinerií ve výši 4,4 milionu barelů denně. Výpadek donutil americkou vládu sáhnout na své strategické ropné rezervy poprvé za 5 let, do fungujících rafinerií v Louisianě bylo vypuštěno 500 000 barelů. Kvůli výpadkům rafinerií se dá očekávat nárůst zásob ropy, což přímo odráží současný vývoj cen ropy i benzínu, jehož se naopak bude vyrábět méně.

 

Produkce OPEC tento měsíc rovněž klesla, a to o 170 000 barelů. Má to za následek svědomitější přístup některých členů k dohodě o omezení produkce a také propady v libyjských zásobách kvůli nepokojům. Analytici tvrdí, že stav amerických rafinerií by mohl být klíčem k budoucímu krátkodobému vývoji cen. “Trh se obrátil velice zprudka,” řekl Gene McGillian, manažer marketingového výzkumu v Traditional Energy. Ceny klesly navzdory propadu v amerických zásobách, které investoři zpravidla bedlivě sledují pro jakékoli známky rovnováhy trhu. Minulý týden data ukázala propad v americkách zásobách ropy o 5,39 milionu barelů. Nyní jsou o 14,5% níže než byla jejich rekordní úroveň v březnu.

 

Analytici z Goldman Sachs a Stifel očekávají, že výpadky infrastruktury v USA budou trvat několik měsíců, ale odhadnout skutečné trvání je obtížné. “V příštích několika týdnech, než se kapacity rafinerií obnoví, uvidíme zvyšující se hladinu amerických strategických zásob ropy. Koncem září počítám, že bude situace v normálu,” řekl Frank Schallenberger z LBWW. Poprvé za šest měsíců analytici dotázaní Reuters očekávají růst v cenách ropy, daný klesajícími akciemi v sektoru a rostoucí poptávkou po ropě spolu se stále nižší hodnotou amerického dolaru (USD) na devizovém (Forex) trhu.