OPEC poprvé od roku 2001 uzavřel dohodu s nečlenskými státy

OPEC poprvé od roku 2001 uzavřel dohodu s nečlenskými státy

Od Ruska, které před 15 lety nedostálo slibu spolu s OPEC omezit těžbu, se očekává, že tentokrát těžbu doopravdy omezí. Ruský ministr pro energetiku Alexandr Novak se na tiskové konferenci nechal slyšet, že „dnešní dohoda urychlí stabilizaci ropného trhu, omezí volatilitu a přitáhne nové investice.“

Minulý týden se OPEC shodl na omezení těžby o 1,2 milionu barelů za den, z čehož samotná Saudská Arábie omezí těžbu o 486 000 barelů za den. Země mimo OPEC se shodly na omezení těžby o 558 000 barelů za den (z toho Rusko o 300 000). I přesto, že původní cíl byl 600 000 barelů denně, se zatím jedná o největší ústupek zemí mimo OPEC. Tato omezení (celkem 1,8 milionu barelů za den) jsou zhruba 2% světové těžby.

„Vyšší ceny všem vyhovují a ochota spolupracovat bývá ze začátku dobrá. Ale jak ceny porostou, ochota ke spolupráci vymizí,“ soudí Gary Ross, zakladatel Pira Energy Consultancy a dlouholetý pozorovatel OPEC. Podle něj chce skupina dosáhnout ceny okolo 60 USD za barel; vyšší ceny by mohly vyvolat nárůst těžby u konkurence.

Ceny ropy za poslední dva roky klesly téměř na polovinu poté, co se Saudská Arábie snažila zvýšením těžby dostat těžaře s dražšími produkty (například břidlicovou ropou z USA) z trhu. Tato strategie byla úspěšná v podstatě, spoustu těžařů v USA bylo donuceno kvůli vysokým nákladům uzavřít některé ropné vrty. Znatelný pokles cen ropy (někdy až pod 30 USD za barel) však výrazně omezil příjmy zemí závislých na těžbě ropy, jako je Rusko a Saudská Arábie. To přimělo tyto dva největší vývozce surové ropy k prvním jednáním o spolupráci za 15 let.