Pokles cen ropy snižuje i ceny akcií

Pokles cen ropy snižuje i ceny akcií

Aktuální obchodování s ropou na světovém komoditním trhu během pondělního evropského dopoledne 21. srpna 2017 se vyvíjí v  medvědím trendu, kdy v čase 9:09 CET dosáhla lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) na hodnotu 48,46 USD za jeden barel a aktuálně během evropského odpoledne, zhruba v čase 15:45 CET se tato ropa obchodovala v ceně 48,25 USD za barel  s dosavadním denním propadem o – 0,54 % své ceny. Severomořská ropa Brent se během evropského dopoledne, krátce po 9 hodině středoevropského letního času (CET) obchodovala v ceně 52,67 USD za barel a nyní během evropského odpoledne krátce před 16.hodinou CET ropa Brent dosáhla ceny 52,23 USD za barel s dosavadním denním poklesem o – 0,93 % své ceny.

Akcie společností, které podnikají v oblasti průmyslu z ropou jsou již v dlouhodobém horizontu v medvědím trendu.  Akcie ropných gigantů, které jsou veřejně obchodovatelné jako jsou například akcie společnost Exxon Mobil, ale také akcie společnosti Schlumberger Limited , která je největší světovou společnosti zabývající se ropnými službami, ale také akcie společnosti Halliburton, která poskytuje techniku a služby pro hledání a produkci ropy a zemního plynu.  Ztráty zaznamenávají také akcie společností se zaměřením na průzkum a výrobu ropy a zemního plynu, tedy akcie společnosti Hess Corporation, Anadarko Petroleum Corporation a Noble Energy, Inc.  Propady akcií také zasáhly těžební společnosti  Ensco plc , Transocean Ltd. , Rowan Companies plc  a Nabors Industries, Ltd..

Ministři energetiky všech zemí OPEC se již před dvěma týdny setkali  v Abú Dhabi ve Spojených arabských emirátech ohledně dohody v oblasti těžebních limitů, která má zlepšit dodržování stanovených kritérií ohledně limitů produkce těžby ropy. Denní produkce těžby ropy v Libyi přesáhla 1 milion barelů denně. Nigérie má každodenní produkci těžby ropy 1,75 milionu barelů denně. Nigerijští úředníci se minulý měsíc dohodli , že zváží stanovené limity, pokud země dosáhne 1,8 milionu barelů denně. Saúdská Arábie souhlasila s novým stanoveným limitem, kdy od začátku letošní zimy bude těžit za den 10,07  milionu barelů ropy. Také  Irák a Spojené arabské emiráty v červenci snížili produkci tohoto černého zlata, které ale stále byly nad stanovenými limity.

Ještě na začátku měsíce dubna tohoto roku 2017 světoví analytici předpokládali, že díky dobrému vývoji ceny ropy budou tržby energetických seskupení vykazovat za třetí čtvrtletí, které končí 30. září tohoto roku 2017, meziroční nárůst tržeb až o 222 %. Očekávání se díky aktuálnímu vývoji ceny ropy snížila na 132 %. Za tento vývoj podle analytiků dle sdělení televize CNBC a dalších médií jako například agentury Bloomberg  je rostoucí trend v oblasti těžby ropy z ropné břidlice a zemního plynu z břidlic.

Podle analytiků bankovní skupiny Citi bank lze až v příštích pěti letech očekávat, že právě díky americké těžbě bude cena lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate) oscilovat okolo své ceny v rozmezí od 40 do 60 USD za barel. Toto oznámení tak snižuje původní předpoklad analytiků této investiční skupiny, který původně udával rozpětí 40 – 65 USD za barel. Přitom studie zemí OPEC uvádí, že v tomto roce celosvětově dosáhne  těžba ropy na 96,5 milionu barelů denně. V příštím roce 2018  to bude 97,8 milionu barelů denně.