Ropa klesá z tříletého maxima své ceny

Ropa klesá z tříletého maxima své ceny

Již v začátku tohoto týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2018 jako třetí v pořadí a to během úterý dne 16.ledna 2018  při čekání na zprávu o amerických ropných zásobách a těžbě spadly ceny ropy z tříletého maxima. V této době se cena ještě pohybovala u  Futures ropy West Texas Intermediate  na 63,73 USD za barel přičemž ještě předchozí  pátek 12.1.2018  byla cena ropy WTI  až na 64,30 USD za barel, což byla  nejvyšší hodnota od prosince roku  2014. Aktuálně během evropského pátečního rána dne 19.ledna 2018, zhruba v čase 7:46 CET se lehká americká ropa WTI obchodovala na světovém komoditním trhu v ceně 63,12 USD za barel s dosavadním denním poklesem své ceny o – 1,30 % své předchozí ceny.

Cena evropského protějšku této americké lehké ropy a to severomořská  ropa Brent se také již počátkem tohoto týdne  během úterý dne 16.1.2018 propadla o – 1,11 USD za barel ( tj. o -1,6 % své předchozí ceny) na 69,15 USD za barel a utrpěla nejhorší dolarový i procentuální denní propad za poslední rok.Zajímavostí je, že ještě den předem a to v  pondělí  15.1.2018 poprvé od prosince 2014 přesáhla hranici 70 USD za barel  a to díky slábnoucímu americkému dolaru. Aktuálně během evropského rána dne 19.1.2018, zhruba v čase 7:49 CET se na IEE (Intercontinental Exchange Europe) ropa Brent obchodovala v ceně 68,62 USD za barel s dosavadním denním poklesem o – 1,00 % své předchozí ceny.

Stávající vývoj cen ropy  na světovém komoditním trhu hodnotí finanční stratégové a analytici makléřských společností jako relativně přirozený jev trhu, kdy růst ceny v rychlejším tempu podporuje vyšší zájem investorů o výběr svého zisku a k tomu uvádějí : „ Ceny ropy jsou vyšroubované nahoru a pokles (nebo aspoň mírné dorovnání) by neměl být překvapivý,“ řekli v úterý analytici ze Sevens Report. Tento týden se budou obchodníci soustředit na informace od Správy energetických informací o stavu ropných zásob a těžební aktivitě v USA. Poskytne lepší vzhled do toho, co se s komoditou dělo.

Price Futures Group očekává, že americké ropné zásoby klesnou o 3,5 milionů barelů, zásoby benzínu utrží pokles o 1,5 milionů barelů a ropné destiláty klesnou zhruba o 2 miliony barelů.Ropný trh signalizuje, že „se nebude zvyšovat objem těžby, i když zásoby klesají, řekl Phil Flynn, senior tržní analytik v Price Futures Group. Snahy o snížení objemu těžby OPEC jsou „silnější, než kdy předtím, skupina se z velké části opravdu drží plánu omezení produkce.“ Podle dlouhodobé předpovědi analytiků Citi Group až na krátkodobou výjimku minulého týdne by se cena ropy WTI měla pohybovat v rozmezí 60 – 65 USD za barel.