Saudská Arábie omezí těžbu ropy

Saudská Arábie omezí těžbu ropy

Blízkovýchodní ropný gigant, Saudská Arábie, která je členskou zemí kartelu OPEC (Organization of the Petroleum Exporting Countries) jako sdružení zemí vyvážejících ropu, jenž těží vůbec nejvíce ropy na světě a její objem těžby představuje zhruba 85 % produkce zemí OPEC omezí svým odběratelům dodávky ropy o 520.000 barelů denně. Toto opatření se uskuteční na základě dohody zemí OPEC o omezení těžby surové ropy a to již od příští měsíce září letošního roku 2017. Členské země OPEC a i přidružená Ruská federace od této dohody očekává růst cen ropy jak ropy WTI (West Texas Intermediate) tak zároveň i růst cen ropy Brent v pokračujícím trendu růstu nad 50 USD za barel.  Obchodování s ropou na světovém komoditním trhu aktuálně během čtvrtečního evropského odpoledne dne 10. srpna 2017 udává trend momentálního býčího trhu, kdy aktuálně po pěti týdenním růstu ceny ropy se v čase 16:29, dostala lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) na hodnotu 49,58 USD za jeden barel a stoupla o + 0,04 % své ceny a severomořská ropa Brent na aktuální hodnotu 52,95 USD za barel, která přisala 0,47% své ceny.  Nicméně podle analytiků makléřských společností se během závěru tohoto obchodního týdne očekává pokles cen ropy a to zhruba o 1 USD na barel.

Saudská Arábie se rozhodla omezit dodávky ropy v době, kdy se na světových trzích rozmáhají pochybnosti ohledně dohody členských zemí  OPEC a nečlenských zemích ohledně nedodržování těžebních limitů. Státy slíbily omezit těžbu ropy do konce března příštího roku na 1,8 milionu barelů denně.  Podle agentury Reuters v červenci tohoto roku dokonce produkce ropy vzrostla o 90.000 barelů na 33 milionů barelů denně. Ropný gigant Saudské Arábie, Saudi Aramco aktuálně omezilo dodávky ropy do USA a Evropy. V Asii aktuálně svým klientům společnost dodávky neomezila a to především díky snaze udržet si podíl v nejrychleji se rozvíjejícím kontinentu. Asijským odběratelům se chystá společnost Saudi Aramco  snížit dodávky ropy v září o – 10 %. Plánovaná redukce exportu tohoto černého zlata se týká lehkých druhů ropy, jako je Arab Light a Arab Extra Light.

Ministři energetiky významných těžařů ropy  zemí sdružených v kartelu OPEC a účastníci mimo OPEC jako například Rusko se již 24. července tohoto roku sešli v Petrohradu na pravidelné měsíční schůzi ohledně dohody OPEC o omezení těžby surové  ropy, kde se Saudská Arábie na této petrohradské schůzi zavázala ohledně snížení dodávky ropy, a to na 6,6 milionu barelů ropy denně. Tento plánovaný pokles saudského exportu podle analytiků koresponduje s vyšší domácí poptávkou po energii. Dále pak Nigérie se také připojila ke škrtům v těžbě a omezí svou produkci ropy na 1,8 milionu barelů ropy denně.

Mezinárodní agentura pro energetiku předpověděla, že světová poptávka po ropě poroste o 1,2 milionů barelů denně v tomto roce 2017 (oproti minulému roku  2016). Při pohledu o tři roky zpět, kdy ropa zahájila volný pád z úrovně nad 100 dolary za barel se dostala až k loňskému dnu pod 40 dolarů za barel se aktuálně trend ropy vyvíjí od měsíce května v býčím trentu. Tento fakt může do budoucna také ovlivnit aktuální zpráva ze Spojených arabských emirátů, které plánují zvýšit v příštím roce produkci ropy ze tří milionů barelů ropy denně na těžbu  3,5 milionů barelu ropy denně. Tyto plány společnosti Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC)  zvýšit produkci ropy v pobřežních vrtech jsou podpořeny strategicky položeným přístavem Fudžajra, který se nenachází v Hormuzském průlivu a je jediným exportním terminálem ve Spojených arabských emirátech. Podle švýcarských analytiků finanční skupiny Credit Swiss by cena ropy do roku 2020 neměla překročit hranici 60 USD za barel, s tím ovšem ostatní analytici a zejména z USA hrubě nesouhlasí a predikují tento vývoj cen ropy na 60-65 USD za barel v začátku roku 2018.