USA – počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti stagnuje

USA – počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti stagnuje

Celkem bylo bez práce v USA předminulý týden 2,242 mil. osob. Zvyšující se počet osob, jenž jsou aktuálně bez práce, je tak pouze minimální, což ukazuje přetrvání silného trendu trhu práce přetrvává.

Z jednotlivých států zaznamenala největší pokles počtu žadatelů o dávky Kalifornie (-5,3 tis.), důvodem bylo menší propuštění ve službách. Dalším státem byl Texas kde klesl počet osob bez práce o 3,57 tis., zde bylo především méně propuštěných ve zdravotnictví, školství a dopravě. Třetím státem s největším poklesem osob bez práce je New York s -3 tis.

Klouzavý průměr meziměsíčně proti předešlému týdnu ztratil 800 uchazečů na 271,75 tis. a potvrzuje trend silného trhu práce v USA. Ikdyž na úrovni podnikatelské důvěry a regionálních průzkumů průmyslové aktivity, byli v minulých měsících svědky zhoršení. Trh práce tak spíše stagnuje v dobrém stavu a nepřináší zásdně vyšší počet osob bez práce

Při pohledu na počet nových žádostí o dávky je trh práce připraven na utažení měnové politiky. Díky Fedu je překážkou nízká inflace a levná ropa. Ze zahraničí především vývoj v Číně. Levná ropa se navíc začíná projevovat i přes nižší náklady na produkci a přepravu také do jádrového indexu CPI. Tento stav by mohlo celý proces normalizace monetární politiky v USA oddálit.