Vývoj cen ropy dle Citigroup Inc.v příštích pěti letech

Vývoj cen ropy dle Citigroup Inc.v příštích pěti letech

Analytici bankovní společnosti Citigroup Inc.  očekávají cenový vývoj lehké americké ropy WTI v příštích pěti letech v rozmezí 40 až 60 USD za barel, čímž se snížil předchozí cenový výhled, který byl v rozmezí 40 až 65 USD za barel. Podle této čtvrté největší americké banky Citigroup Inc. by se ceny ropy WTI a Brent mohly také dostat nad 70 USD za barel, a to v případě přerušení, nebo narušení dodávek ropy, nebo také dramaticky klesnout i pod 40 USD za barel, a to v případě neočekávaných globálních událostí. Aktuální vývoj obchodování s ropou na světovém komoditním trhu během několika posledních dnů však dle finančních stratégů a odborníků na trh s ropou dává spíše za pravdu původnímu odhadu této americké bankovní skupiny Citigroup Inc

Analytici společnosti Citigroup Inc. se také domnívají, že vývoj cen ropy může také ovlivnit rychlý růst a vývoj v oblasti nálezišť a těžby ropných břidlic a břidličného plynu. Přerušení dodávky ropy  podle společnosti může tento dopad vyvážit ropa z ropných břidlic již za jeden rok. Společnost Citigroup Inc. již v únoru tohoto roku 2017 předpokládala, že se ceny ropy od roku 2017 do roku 2022 budou pravděpodobně pohybovat na hodnotách v rozmezí 40 až 65 USD za barel. Společnost očekává od příštího roku do roku 2020 cenový vývoj ropy od 40 až 55 USD za barel  a poté 50 až 60 USD za barel do roku 2022. Společnost Citigroup Inc. také prohlásila, že limit 60 USD za barel do roku 2022 znamená „plynulou plavbu“ pro trhy s ropou během  tohoto pětiletého období, kde společnost vidí veliký prostor pro značnou volatilitu ve vývoji cen ropy.

Společnost Citigroup Inc.  také konstatuje, že na trhu s ropou došlo v posledních letech k vysokým výkyvům, kdy cena ropy mohla překonat i  hranici 70 USD za barel, ale také nedávné obnovení produkce ropy v Nigérii a Libyi , kdy tyto události způsobily pokles ceny ropy. Ropa by mohla klesnout i pod 40 USD za barel a to v případě, kdyby se vyřešily omezení produkce ropy v dalších oblastech světa. Ještě na začátku měsíce dubna tohoto roku 2017 světoví analytici předpokládali, že díky dobrému vývoji ceny ropy, budou tržby energetických seskupení vykazovat za třetí čtvrtletí, které končí 30. září tohoto roku 2017, meziroční nárůst tržeb až o 222 %. Očekávání se díky aktuálnímu vývoji ceny ropy snížila na 132 %.

Za tímto vývojem podle analytiků a ekonomických zpravodajů z redakce CNBC je rostoucí trend v oblasti těžby ropy z ropné břidlice a zemního plynu z břidlic. Zhruba před ještě 3 lety na území USA nebylo v provozu ani 300 těžebních plošin a v polivině roku 2017 je plně v provozu přes 700 těchto zařízení. Nicméně ostatní analytici makléřských společností a finanční stratégové konkurenčních investičních bank  v této otázce odhadu vývoje ceny ropy analytikům z Citigroup Inc. oponují a uvádějí odhady zhruba s částkou o 10 USD na barel vyšší.