Ceny ropy dále výrazně klesají, dnes o více než -10%

Pondělí 16. března Graf cena Roya WTI od 1996 do 16.3. 2020 popis

Ceny ropy na světových trzích atakují mnohaletá minima. Saúdská Arábie s blízkovýchodními spojenci navyšují těžbu a zaplavují trh levnou ropou. Kromě této cenové války s Ruskem srážejí hodnotu černého zlata také obavy z nízké poptávky, zejména kvůli ekonomickým dopadům koronaviru. V Číně, která je největším světovým dovozcem ropy, se potvrdil propad průmyslové výroby za první dva měsíce roku, který byl nejvýraznější za 30 let. 


„Čínská průmyslová produkce se za první dva měsíce meziročně propadla o 13,5 %, zatímco trh očekával pokles o pouhá 3 %. Maloobchodní tržby poklesly rovněž citelněji, než naznačovaly prognózy, a to o více než 20 %. Čísla signalizují, že epidemie nemoci největší asijskou ekonomiku doslova paralyzovala,“ uvádí Tomáš Pfeiler, portfolio manažer společnosti Cyrrus.Vývoj cen ropy

Severomořská ropa Brent kolem jedné hodiny středoevropského času odepisovala 10,6 procenta na zhruba 30,25 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) pak ve stejnou dobu ztrácela kolem osmi procent na 29,20 dolaru za barel. Trh neuklidnila ani série opatření, k nimž sáhly přední centrální banky světa.


Americká centrální banka (Fed) v neděli večer na svém mimořádném zasedání srazila základní úrokovou sazbu téměř na nulu. Následovaly ji centrální banky Austrálie a Japonska, které podnikly kroky na podporu svých ekonomik.  


„Ta cenová odezva je pochopitelná vzhledem k tomu, že nižší úrokové sazby a nové nákupy dluhopisů neudělají nic, aby změnily tu nynější slabou poptávku po ropě,“ řekl podle agentury Reuters analytik Carsten Fritsch z finančního ústavu Commerzbank. Čím více zemí zastaví veřejný život, uzavře hranice a zruší letecké spojení, tím větší bude podle něj dopad na poptávku po ropě. Zejména proto, že klesá ekonomická aktivita.


Volný pád ceny drahých kovů


Navzdory eskalaci krize kolem koronaviru klesá i cena zlata, která během tržních turbulencí většinou vykazuje růst.  Zlato minulý týden vykázalo nejvyšší týdenní propad za více než tři desetiletí. Nový týden zahájilo nejprve růstem asi o tři procenta, později však zisky smazalo a začalo klesat.Vývoj ceny zlata

Trh se zlatem se teď zmítá mezi poptávkou po bezpečných investicích na straně jedné, a snahou investorů získat hotovost na pokrytí ztrát z jiných trhů na straně druhé.  Minulý týden cena zlata klesla o 8,6 procenta, což je nejvíce od roku 1983, upozornila agentura Bloomberg.


Prudký propad pak zaznamenaly další drahé kovy - stříbro, platina a palladium. Stříbro se v pondělí propadlo až o 13 procent a dotklo se nejnižší úrovně od roku 2009. Cena platiny před polednem vykazovala pokles o deset procent, cena palladia se propadlo až o čtvrtinu. Oba kovy jsou důležité pro výrobu automobilových katalyzátorů


Zdroj: ČTK