IEA: globální poptávka po ropě ve 3Q rostla, především díky poptávce z Číny

Pátek 13. prosince

Podle dat IEA se globální poptávka po ropě ve třetím kvartálu 2019 meziročně zvýšila o 900 tisíc barelů ropy denně. Jedná se o nejvyšší meziroční nárůst. Téměř tři čtvrtiny tohoto nárůstu má na svědomí Čína. V Indii pak poptávka vzrostla o 135 tisíc barelů ropy denně. V zemích OECD dodávky klesaly čtvrtý kvartál po sobě a pokles se očekává i nadále.


Irák a Nigérie v minulosti ne vždy plnily dohodnutá omezení dodávek ropy. Země, jež jsou součástí platformy OPEC+, tedy členské země OPEC a další významní producenti ropy, jako jsou například Rusko, nebo Kazachastán, se rozhodly, že v prvním kvartálu roku 2020 zpřísní již existující omezení produkce na 2,1 milionů barelů ropy denně.


To by znamenalo omezení dodávek o 500 tisíc barelů ropy denně ve srovnání se současností. U těchto omezení je ovšem klíčové jejich dodržování všemi zúčastněnými producenty. K tomu v minulosti ne vždy docházelo – kupříkladu ze strany Iráku či Nigérie.


Zásoby ropy v zemích OECD by pokryly spotřebu téměř na 61 dní. Komerční zásoby ropy v zemích OECD měly v říjnu hodnotu 2 904 milionů barelů ropy. To je o 2,9 milionů barelů ropy méně než je pětiletý průměr.


Tyto zásoby by pokryly spotřebu po 60,6 dní. Podle předběžných odhadů v listopadu 2019 zásoby poklesly o 23,5 milionů barelů ropy.


Zdroj: IEA, oenergetice.cz