Na Mauriciu protestovaly proti pomalé reakci vlády na únik ropy

Úterý 29. září Maricius Oil

Desítky tisíc lidí v sobotu na ostrově Mauricius protestovaly proti pomalé reakci vlády na únik ropy z havarované japonské lodi, a kvůli alarmujícímu nálezu desítek mrtvých delfínů v posledních dnech. Nehoda lodi je nejhorší ekologickou katastrofou na Mauriciu za mnoho let, upozornila agentura AP.


Loď MV Wakashio před více než měsícem narazila na korálový útes nedaleko ostrova. Kvůli prasklině v palivové nádrži z ní pak začalo unikat palivo. V polovině srpna se loď rozlomila a rozlehlou oblast, kterou obývají ohrožené druhy korálů, ryb a dalších živočichů a rostlin, znečistilo asi 1000 tun paliva. Přibližně tři tisíce tun suroviny, která v nádržích na palubě zbyla, se s pomocí odborníků podařilo odčerpat.


Demonstranti v sobotu pokojně pochodovali hlavním městem. Někteří z řečníků vyzvali nejvyšší představitele, aby odstoupili. Kromě ostrova Mauricius se protesty konaly také v Londýně, Paříži a v australském Perthu.


Mauricijský spisovatel Khalil Cassimally upozornil, že veřejné demonstrace nejsou na ostrově běžné, ale jednou z věcí, která tam lidi spojuje, je moře. To je považováno za jeden z klenotů této ostrovní země. Další protest je podle něj naplánován na 12. září a uskuteční se v jedné z nejvíce zasažených pobřežních vesnic Mahebourg.


Mauricius je proslulý svým křišťálově průzračným mořem kolem pláží, které byly před propuknutím pandemie nemoci covid-19 velkým lákadlem pro turisty. V jeho vodách žije široká škála ryb, ostrov patří i mezi vývozce tuňáků. Země je vysoce závislá na cestovním ruchu, únik ropy tak je tvrdou ranou, která se přidala k prudkému poklesu mezinárodní turistiky v důsledku pandemie.


Úřady v pátek uvedly, že moře vyplavilo nejméně 39 mrtvých delfínů, ale zatím není jasné, co je zabilo. Vláda tvrdí, že při dvou pitvách se vliv pohonných hmot nenašel, úmrtí tak označila za smutnou náhodu. Organizace na ochranu přírody Eco-Sud ale vyzvala, aby své stanovisko zveřejnili také nezávislí experti. Někteří odborníci se obávají, že smrt delfínů mohly způsobit chemikálie v pohonných hmotách, které se rozpouštějí ve vodě.


Obyvatelé a ekologové také požadují, aby se vyšetřilo, jak se mohlo stát, že loď se odklonila daleko mimo svůj kurz. Kapitán a první důstojník už byli zatčeni.


Zdroj: AP, ČTK