Kázeň ropných šejků a čínské plány posouvají ropu nahoru

Úterý 18. srpna OPEc barel 1

Narůstající počty nakažených koronavirem ve Francii a v Itálii, napětí mezi USA a Čínou a nadcházející jednání ropných šejků, to jsou některé z faktorů promítajících se v úvodu týdne do světových cen ropy. Už dnes se koná technická schůzka rozšířené aliance OPEC+, kde experti přezkoumávají dohodu mezi ropným kartelem OPEC a jeho spojenci. Ve středu bude na řadě monitorovací zasedání téhož uskupení na ministerské úrovni. Ropná koalice v reakci na tlumenou poptávku během pandemie přiškrtila svoje kohouty, tento měsíc ale začala svoji těžbu mírně navyšovat.


“Trhy s ropou před společným zasedáním monitorovacího ministerského výboru (JMMC) ve středu vyčkávají,” říká ekonom Hans van Cleef z ABN Amro Bank. “přetrvávají rizika směrem dolů, takže pokud vyjádření - především ze strany Saúdské Arábie a Ruska – zklamou, mohlo by to vyvolat určité vybírání zisků.


Cena termínového kontraktu na americkou ropu WTI s dodáním v září klesla dnes v New Yorku až na 41,80 USD za barel. Tato ropa se v posledních týdnech držela nad 40 USD za barel, čemuž napomáhal také slabší dolar. Její vývoj za posledních 6 měsíců ukazuje následující graf:


ropa WTI cena
Cena futures kontraktů na severomořskou ropu Brent s dodáním v říjnu spadla dnes v Londýně až na 44,53 USD za barel. Během psaní tohoto článku se oba hlavní světové ukazatele cen ropy pohybovaly mezi zisky a ztrátami, ovšem se sklonem k výraznému oživení směrem k průběžným denním maximům.


Na ropu zprvu dnes mohla tlačit nepříjemná data z Japonska. To je čtvrtým největším spotřebitelem ropy na světě, ve druhém čtvrtletí ho stihl největší propad ekonomiky v historii.Posléze ale mohla převážit informace o tom, že čínské státem vlastněné firmy si na srpen a září zkusmo zarezervovaly tankery na transfer minimálně 20 milionů barelů americké ropy. Ve prospěch odpoledního nárůstu cen mohl promluvit kromě toho také slabší dolar.


Rozšířený OPEC odejmul ze světového trhu s ropou pod tlakem pandemie a s ní související snížené hospodářské aktivity zhruba desetinu globální nabídky. V srpnu zmírnil dohodnuté škrty na 7,7 milionu denních barelů z dosavadních 9,7 milionu barelů a podle Saúdské Arábie by tento měsíc chtěl dodat na trh denně až zhruba 1,5 milionu barelů. Kromě toho bude zkoumat dodržování závazků ze strany jednotlivých členů. Dohodnuté škrty v produkci černého zlata se v červenci v rámci koalice OPEC+ dodržovaly z 97 %, uvedly dva zdroje Reuters.

Jednoznačná však situace není. Na některých částech trhu s ropou se v posledních týdnech objevil další útlum. Futures na blízkovýchodní ropu Dubai se u kontraktů blíže současné situaci obchodují níže, než je tomu u futures na následující měsíce. Této relativně běžnější cenové formaci se říká contango a naznačuje přezásobený trh.  

Podle ING Group se situace na trhu neutahuje tak rychle, jak se na počátku očekávalo. „Dostat se na běžné úrovně trvá poptávce déle, než se předpokládalo,“ uvedla tato banka podle agentury Reuters.


Samostatnou kapitolou pak je situace ve Spojených státech. Funkčních vrtů ropy a plynu tam minulý týden bylo pořád rekordně málo, což je stav, který přetrvává už 15 týdnů. Někteří těžaři se ale zase pustili do akce, protože ceny ropy jsou navzdory globální nejistotě výše než v květnu a podle íránského ministra ropného průmyslu se stabilizovaly.


Rovnováha mezi globální nabídkou a poptávkou v roce 2020:


ropa nabídka poptávka pandemie 


Zdroj: Reuters


Zdroje: Bloomberg, Reuters, Partia