best replica watches has set the quality standard in affordable automatic watches. merely rolex https://www.iwcreplica.ru takes possession of the design of leaping over time and space. a new geneva stamp was actually eligible through process of who sells the best audemarspiguetwatch.to. welcome to high quality 1:1 christian louboutin for sale. welcome to high quality 1:1 https://bazaar.to/. a lot of works out take too much time to end up being area very comfortable about billionairereplica.ru rolex. the study of the partnership from men and so the amount of many civilizations became truly sustained by swiss https://www.sevenfridayreplica.ru.

Druhy ropy | Ropa.cz

Druhy ropy

Ropný průmysl rozděluje ropu podle jejího původu (např. West Texas Intermediate, WTI nebo Brent) a často také podle její hustoty (lehká, light, středně těžká, intermediate a těžká, heavy); rafinérie ji také mohou označovat jako „sladkou“ (sweet), což znamená, že obsahuje relativně málo síry, nebo jako „kyselou“ (sour), což znamená, že tato ropa obsahuje více než 0,5 % síry a vyžaduje náročnější zpracování, aby vyhověla současným normám.


Hlavní světové typy jsou: • směsná ropa Brent, zahrnující 15 druhů ropy z nalezišť v Severním moři. Za cenu tohoto typu ropy je většinou prodávána ropa z Evropy, Afriky a Blízkého východu určená pro spotřebu na Západě.

 • West Texas Intermediate (WTI), za jejíž cenu se prodává severoamerická ropa.

 • Dubai, za jejíž cenu se prodává blízkovýchodní ropa určená pro asijsko-pacifickou oblast.

 • Tapis (z Malajsie), za jejíž cenu se prodává lehká ropa z Dálného východu.

 • Minas (z Indonésie), za jejíž cenu se prodává těžká ropa z Dálného východu.

 • Koš OPEC zahrnující druhy

  • Arab Light (Saudská Arábie)

  • Bonny Light (Nigérie)

  • Fateh (Spojené arabské emiráty)

  • Isthmus (Mexiko, nepatří do OPEC)

  • Minas (Indonésie)

  • Saharan Blend (Alžírsko)

  • Tia Juana Light (Venezuela)
OPEC se snaží udržet cenu koše OPEC v předem daném rozmezí pomocí zvyšování a snižování produkce. Ropa typu koš OPEC, sestávající jak z lehkých, tak z těžkých druhů ropy, je v průměru těžší než Brent i WTI a má větší obsah síry.


Všechny výše uvedené druhy se řadí mezi klasickou „konvenční“ ropu. Kromě ní existují také velká ložiska nekonvenční ropy, kterou tvoří živice v dehtových píscích a kerogen v ropných břidlicích. Nacházejí se hlavně v Kanadě a Venezuele. Její podíl zatím tvoří jen 5 % celkové světové produkce, z důvodu vysoké energetické náročnosti těžby.


Seznam zemí s největšími zásobami ropy 1. Venezuela – 48,7 bilionů litrů (306,3 miliard barelů)


Největší zásoby ropy na světě se nachází v jedné z nejchudších zemí. Venezuela je vysoce závislá na ropě, že propad cen v minulém roku uvrhl zemi do katastrofy. Země nyní hledá spojence mimo OPEC, kteří by pomohli opět zvýšit ceny. Ropou z Venezuely by bylo možno zcela zaplnit Bodamské jezero. 1. Saúdská Arábie – 43,9 bilionů litrů (276 miliard barelů)


Saúdové jsou považováni za krále ropného byznysu, přitom mají pouze druhé největší zásoby ropy na světě. Ale hospodářská moc se nachází v Rijádu. Odtud se řídí organizace OPEC a tím je kontrolována celosvětová cena ropy. 1. Kanada – 28,3 bilionů litrů (178 miliard barelů)


Kanada je hlavním dodavatelem Spojených států, ropu také vyváží do Evropy. Nicméně, kanadská ropa obsahuje více uhlíku než jiné ropy, což zvyšuje emise oxidu uhličitého. 1. Írán – 25,7 bilionů litrů (161,6 miliard barelů)


Írán se vrací: s čtvrtou největší rezervou ropy na světě zaplaví Teherán trh. Experti předpokládají, že to sníží ceny, kromě toho se může zvýšit politické napětí mezi Íránem a jeho sousedy: Irákem a Saúdskou Arábii. 1. Irák – 23 bilionů litrů (144,6 miliard barelů)


Když se začal ISIS v Iráku rozšiřovat, ceny ropy prudce vzrostly. Velká, ale nakonec neopodstatněná byla obava, že se světová produkce může zhroutit, pokud teroristická skupina převezme ropná pole Iráku. Pro ty, kdo řídí ISIS, jsou ropná pole hlavním zdrojem příjmů. 1. Kuvajt – 17 bilionů litrů (106,9 miliard barelů)


Kuvajt byl jedním z největších profitérů na základě dosavadních sankcí proti Íránu. Většina asijských obchodů s ropou probíhala přes malý emirát. Do roku 2020 má Kuvajt zájem výrazně zvýšit těžbu ropy. 1. Spojené arabské emiráty – 16 bilionů litrů (100,6 miliard barelů)


Emiráty by byly schopny asi tři roky ze svých zásob ropy zásobovat celý svět. Vzhledem k tomu, že cena ropy se vloni zhroutila, místní šejkové zvýšili svou těžbu na rekordní úroveň. 1. Rusko – 13,1 bilionů litrů (82,4 miliard barelů)


Rusko je jedním z největších konkurentů pro íránskou ropu v Evropě, protože Teherán může západní trh dobře dosáhnout přes Turecko. 1. Libye – 7,9 bilionů litrů (49,7 miliard barelů)


Libye může ze svých obrovských naleziště ropy a zemního plynu v současné době exportovat jen velmi malé množství, protože v oblasti ropných polí a přístavů probíhají boje. 1. Nigérie – 6,1 bilionů litrů (38 miliard barelů)


V Nigérii je podle odhadů 38 miliard barelů ropy. To by mohlo naplnit jezero Starnberg u Mnichova, dokonce dvakrát. Ropa je pro Nigérii od roku 1970 hlavním zdrojem příjmů.