Zprávy

cena ropy duben

Cena ropy se pomalu zotavuje

Středa 20. května

Ropa si letos z pohledu svých cen sáhla na historická minima. Během dubna dokonce v jeden okamžik ztratila veškerou svoji hodnotu, kvůli čemuž tak poprvé v dějinách došlo na paradoxní situaci, kdy prodávající museli za její odběr platit kupujícím. V posledních dnech se rozkolísaný trh s černým zlatem, zdá se, trochu uklidnil, návrat k cenám, za něž se tato strategická surovina prodávala ještě začátkem roku, je však podle analytiků stále v nedohlednu.

cena ropy WTI v záporu a900a

Poprvé v historii lehká ropa WTI zakončila obchodování v záporu

Úterý 21. dubna

Po dluhopisových trzích a záporných úrokových sazbách se nyní staví na hlavu také globální ropný trh. Ten čelí největší krizi v historii, což během včerejšího obchodování vyústilo v propad květnového futures kontraktu na severoamerickou ropu WTI o nevídaných 300 % (!). Poprvé v historii tak lehká ropa WTI zakončila obchodování v záporu, a to konkrétně na ceně -37 dolarů za jeden barel.

1 Oil-barrels wti

Ropy je nadbytek, není kde skladovat, prodávající musí platit, aby se jí zbavili

Pondělí 20. dubna

Cena ropy hned od začátku týdne výrazně zlevňuje na všech světových trzích. Její cenu negativně ovlivňují dopady koronavirové krize na poptávku a také obavy z nedostatku kapacit pro skladování této suroviny v USA. Barel ropy poprvé ztratil za jediný den veškerou svou hodnotu. Kontrakt na americkou lehkou ropu West Texas Intermediate (WTI) s dodáním v květnu dnes klesl o 306 procent a uzavřel na minus 37,63 dolaru za barel. To znamená, že prodávající nejenže za svou ropu nic nedostane, kupujícímu ještě musí za každý odebraný barel zaplatit.