Zprávy

gold-oil-us-dollar-8e9303f9c12ff5a.2e16d0ba.fill-510x286

Nový týden začíná cena ropy Brent na 65 USD za barel

Pondělí 13. ledna

Z pohledu ropného trhu je zásadní, že i navzdory íránskému přiznání k sestřelení ukrajinského letounu a narůstajícím protirežijním protestům v Teheránu dal americký prezident Trump jasně najevo neochotu konflikt vůči Íránu dále vyhrotit.

IRAN konflikt Ropa

Varování analytiků: pokud Írán zablokuje Hormuz, ropa zdraží nad 100 USD

Čtvrtek 9. ledna

Pokud Írán zcela zablokuje pro námořní přepravu ropy zcela klíčový Hormuzský průliv, cena barelu ropy přesáhne 100 dolarů. Zpravodajskému serveru CNBC to řekli energetičtí analytici. Nejdůležitější ropný přepravní uzel, kterým se na trhy dostává ropa z Perského zálivu, je v centru světové pozornosti poté, co se zhoršila bezpečnostní situace na Blízkém východě. Cena severomořské ropy Brent se dnes kolem 8:30 SEČ pohybuje kolem 65,50 dolarů za barel, cena americké lehké ropy WTI je lehce pod 60 dolary.

gold crude oil Ropa zlato

Ropa zlevnila v reakci na růst amerických zásob

Středa 8. ledna

Ceny ropy ve středu po počátečním silném růstu prudce oslabily. Nejprve reagovaly na zprávu, že íránské jednotky zaútočily na základny v Iráku, na nichž jsou američtí vojáci a další příslušníci západní vojenské koalice. Posléze ale klesly o více než tři procenta po zprávě o nečekaném růstu amerických ropných zásob a poté, co vyšlo najevo, že íránský útok si nevyžádal žádné oběti na životech a zřejmě nepoškodil iráckou ropnou infrastrukturu.