Obchod s ropou

Západní mocnosti jsou na ropě existenčně závislé. Jelikož se jedná o neobnovitelný přírodní zdroj, je jasné, že každým spotřebovaným barelem klesá světová zásoba této černé tekutiny. Bohužel pro Západ jsou většiny zásob na území, kde zrovna nevládne demokracie a hlavy těchto států si to moc dobře uvědomují. Ropa bude v budocnosti stále cennější a její majitelé na tom budou profitovat. Nejvíce ropných ložisek se nachází na území Saúdské Arábie, následuje Irák, Spojené Arabské Emiráty, Kuvajt, Irán, Venezuela a Rusko.


Zbytek ložisek je rozesen po zbytku světa. Více jak polovina světové zásoby leží právě v Saúdsko – arabských zemích. Závislost na ropě z východu se tak bude stále zvyšovat, pokud se neobjeví jiný zdroj, který by ropu nahradil. Dosavadní technologie využívající atom, přírodní zdroje či jiné alternativy jsou pro velkou spotřebu a finanční náročnost nedostatečné a jejich veřejné použití je v tuto dobu nepoužitelné.


Na světě se obchoduje s několika druhy ropy. Ovšem bavíme-li se o ropě s kterou se obchoduje na hlavních světových komoditních trzích, jedná se o 2 hlavní druhy, ropa typu Brent a ropa typu WTI. Ropa Brent se těží v Severním moři, ropa WTI (z anglického West Texas Intermediate) pochází z amerického kontinentu.


Rozdíl je v obsahu síry a způsobu jejího zpracování a využití. Jednotlivé druhy se také obchodují na jiných trzích, Brent se obchoduje v Londýně, kdežto WTI ve Spojených státech.


Ještě před pár lety byla cena obou druhů téměř totožná, rozdíl byl maximálně 1 dolar. Různé faktory ale cenové rozpětí roztáhly tak, že ropa Brent byla skoro o třetinu dražší než americká ropa. Co to ale způsobilo?


Ropa WTI je lehká a méně sirnatá a tudíž i více kvalitní. Do roku 2009 byla brána jako základní typ, od kterého se odvozovala další cena. Poté ale přestoupily hlavní vývozci ropy, jako je Saúdská Arábie, Kuvajt či Irák, na ropu typu Brent jako cenotvorný základ. Kanadská a americká ropa proudí do státu Oklahoma, kde se zjišťují ropné zásoby. Nabídka ale převyšuje poptávku a tak trh tlačí cenu tohoto typu ropy dolů a z toho vzniká cenový rozdíl. Navíc i vývoz není nikterak zázračný a tak se ropa typu Brent dostává před svého soka. WTI ropa se stává stínem ropy Brent a reaguje na případné výkyvy mnohem silněji.


Obchodní jednotka na komoditních burzách: barel (angl. barrel – sud)


Značka: bbl


Množství: 1 barel US = 158,987 litrů = 42 US galonů


Hustota ropy: 0,61–1,05 g/cm³ (podle obsahu rozpuštěných látek)


Hmotnost kg: 1 barel ropy od 96,972 do 166,92 kg


Hmotnost 1 tuna: 6–10,32 barelů


Ropa představuje 54% energie světa


Strategická komodita provází lidské bytí již pěknou řádku let. Není se co divit, vždyť se zemním plynem tvoří více než 54 % energie spotřebované na planetě. Denně se na celém světě spotřebuje 88,2 milionů barelů. Jeden barel je přibližně 159 litrů. Za deset let stoupla spotřeba o 10 milionů barelů denně víc.


Tato skutečnost vede k myšlence, zda je ještě vůbec možné takovou spotřebu dlouhodobě pokrýt. Není, a proto se hledají stále nová ložiska i na těch nejhůře dostupných místech. Lidstvo se snaží přijít na čistší způsob energie, ale při neustále se zvyšující světové populaci je tento úkol takřka neřešitelný.


Ropa má totiž skvělé fyzikální vlastnosti. Je výhřevnější než uhlí, jednodušeji se zpracovává a převáží, je bezpečnější vůči ekologii, její získávání je oproti uhlí levnější. Pomocí ropovodů je možno ji dopravit za neporovnatelně levnější cenu, než jakoukoliv jinou komoditu.


Bohužel právě kvůli lidské závislosti na energii je ropa tak strategicky důležitá, že je hlavním důvodem mnoha světových válek. Navíc většina ložisek je na území arabských států, které tak často diktují chod světa svým povolováním a utahováním kohoutků. A právě tito lidé investují nemalé peníze do toho, aby se nynější světová závislost na ropě neměnila.


Cena ropy ovlivňuje více evropské trhy než americké


Porovnáme-li nynější kondici dvou významných ekonomik na březích Atlantského oceánu, jasným vítězem se stávají ti na východním pobřeží, které se ukázaly v porovnání s evropskými silnější. Evropa je stále v závěsu, dokazují i to i různé ukazatele, jako je například nezaměstnanost, kdy v USA nepřesáhne 9 procent, kdežto v Evropské unii stagnuje nad 10 procenty. Stejně tak více expandují služby a výrobní sektor více ve Spojených státech.


Proč tomu tak je?


Jedním z rozhodujích faktorů jsou dlouhodobé sazby, které v USA klesají. Investoři věří více ameickým dluhopisům než-li těm evropským. Eurozónou hýbou odpisy dluhů, které nutí jednotlivé vlády zvyšovat úrokové sazby. V Americe naopak využívá jak vláda, tak podniky a domácnosti možnosti půjčení levnějších peněz.


To se odráží i na úřočení hypoték a mnoho lidí si nechávat přeúročit své půjčky. V Evropě díky stále velkým sazbám není zájem o půjčky tak velký.


Dalším faktorem jsou rozdílné ceny mezi ropy Brent využívanou v Evropě a americkou WTI. Velký spread mezi cenami udává ropu v Evropě dražší v porovnání s cenou pro Američany v dolarech.


Cena ropy WTI se pohybuje nyní kolem roku 2010 – 2013 kolem 105 USD, Brent kolem 125 dolarů.


Zásoby ropy WTI ve Spojených státech jsou díky umístění těžko přemístitelné a tak odpadá možnost arbitráže.


Ropný průmysl rozděluje ropu podle:



  • jejího původu – např. West Texas Intermediate, WTI nebo Brent

  • její hustoty – lehká, light, středně těžká, intermediate a těžká, heavy nebo také sladká (sweet) – obsahuje relativně málo síry, nebo kyselá (sour) – obsahuje více než 0,5 % síry a vyžaduje náročnější zpracování


U ropy se na trhu objevují 2 hlavní ceny:



  • cena americké lehké ropy WTI – kvalitnější (lehká a méně sirnatá)

  • cena severomořské ropy typu Brent – méně kvalitní


Veškeré dodávky americké lehké ropy, ať už pochází přímo ze Spojených států, nebo Kanady, se scházejí ve městě Cushing v Oklahomě. Velikost ropných zásob právě v tomto městě je tak jedním z nejvýznamnějších faktorů ovlivňujících cenu ropy WTI.


Hlavní světové typy ropy


Konvenční ropa



  • Brent směsná ropa – zahrnující 15 druhů ropy z nalezišť v Severním moři. Za cenu tohoto typu ropy je většinou prodávána ropa z Evropy, Afriky a Blízkého východu určená pro spotřebu na Západě.

  • WTI – West Texas Intermediate, za jejíž cenu se prodává severoamerická ropa.

  • Dubai, za jejíž cenu se prodává blízkovýchodní ropa určená pro asijsko-pacifickou oblast.

  • Tapis (z Malajsie), za jejíž cenu se prodává lehká ropa z dálného východu.

  • Minas (z Indonésie), za jejíž cenu se prodává těžká ropa z dálného východu.

  • OPEC – koš zahrnující další druhy


Nekonvenční ropa


Nekonvenčí ropu tvoříi živice v dehtových píscích a kerogen v ropných břidlicích, nacházejí se především v Kanadě a Venezuele, její podíl zatím tvoří jen 5 % celkové světové produkce, z důvodu vysoké energetické náročnosti těžby.


Pro měření objemu ropy se používá míry 1 barel = 42 amerických galonů = 35 britských galonů = 158,97 litrů. Množství ropy se také někdy udává v tunách, jedné tuně odpovídá přibližně 7,33 barelů.


Cenou ropy se většinou rozumí:



  • USA – cena WTI/Light Crude ropy obchodované na newyorské komoditní burze (NYMEX)

  • Evropa – cena ropy typu Brent obchodované na Mezinárodní ropné burze (International Petroleum Exchange, IPE) v Londýně.


Cena ropy závisí na jejím druhu (podle hustoty a obsahu síry) a také na jejím původu. Většina ropy se neprodává na burzách, ale při přímých transakcích, které se cenami na burze řídí. Rezervní těžební kapacita ropy je na svém historickém minimu a tvoří pouhá dvě procenta celosvětové produkce. Výpadky těžby, jako byl např.hurikán Katrina, pak vyvolávají v ceně ropy velké výkyvy.