Jak obchodovat s ropou na burze

Začínající obchodníci stojí často před rozhodnutím, jaký typ ropy si vybrat. Existuje spousta druhů ropy v různé kvalitě v závislosti na geografickém místě těžby. Obchodovat ale může malý investor pouze s některými z nich. Obecně jsou nejlikvidnější a nejvíce obchodované texaská ropa WTI známá také jako Texas Light Sweet obchodovaná v New Yorku a severomořská ropa Brent obchodovaná na londýnské burze. Alespoň jeden z těchto dvou druhů ropy je v základní nabídce většiny brokerů.


Tak zvaná severomořská ropa Brent je méně kvalitní. Cena ropy WTI je určována poptávkou po ropě v oklahomských skladech v Cushingu. Korelační koeficient jejich cen se však dlouhodobě pohybuje nad 0,99, což znamená velmi pevnou závislost. Pokud tedy neobchodujete samotný ropný spread, není rozdíl příliš důležitý a pro začínajícího obchodníka jsou vhodné oba ropné benchmarky.


Faktory ovlivňující cenu ropy:



  1. Zásoby – jsou sledovány organizací EIA (přidružená část Ministerstva energetiky v USA). Týkají se kromě ropy i jejich hlavních derivátů – benzínu a destilovaných paliv. Jejich pohyb je dán souhrnem několika faktorů. Zásoby jsou zveřejňovány na týdenní bázi s týdenním zpožděním obvykle ve středu v 16:30 našeho času. Pokud jdou zásoby nahoru, má cena tendenci logicky klesat a naopak.

  2. Očekávání trhu – může výslednou reakci obrátit. Zpráva EIA však obsahuje i další zajímavé informace. Změna poptávky po ropných produktech, využití produkce rafinérií, celkové importy ropy a množství ropy zpracované v rafinériích jsou ty nejdůležitější z nich.

  3. Zasedání organizace OPEC – ovlivňuje svými reporty a čtvrtletními zasedáními, na kterých rozhoduje o těžebních kvótách. Opět je důležité mít pravidelná data v obchodním kalendáři.

  4. Sezónnost – je dobře patrná na grafech zobrazujících několikaleté období stavu zásob, poptávky i cen všech ropných produktů. Zatímco v průběhu zimy se zásoby snižují, svých maxim dosahují na začátku letní sezóny. Poptávka roste v průběhu letní motoristické sezóny a chladných obdobích, kdy jsou ropné produkty používány k vytápění.

  5. Geopolitické napětí– je nutné sledovat geopolitické napětí v zemích vyvážejících ropu. Kolísání produkce je kvůli nestabilitě některých zemí relativně časté a může způsobit prudké výkyvy na trhu

  6. Zprávy o ekonomickém výkonu největších zemí a uskupení – Průmyslová a stavební výroba, nezaměstnanost, inflace, úrokové sazby, prodeje automobilů a desítky dalších indikátorů největších světových ekonomik se odrážejí i v ceně ropy.


Co lze obchodovat


Nejčastěji se obchoduje ropa prostřednictvím futures kontraktů, nejlikvidnějším je kontrakt na WTI na newyorské komoditní burze, který představuje 1 000 barelů. Druhým nejvýznamnějším futures kontraktem je futures na Brent obchodovaný v Londýně, který také představuje 1 000 barelů. Ropu je možné obchodovat i prostřednictvím CFD kontraktů (kontraktů na vyrovnání rozdílů) a opcí, které jsou většinou navázány na futures, jednou z výhod těchto kontraktů je, že je prostřednictvím nich jednoduché vydělávat tak na růstu i poklesu cen ropy.


Další možností jak vydělávat na ceně ropy jsou akcie celého spektra společností, které mají neco dočinění s ropou, od společností zabývajících se vyhledáváním ropy, přes stavitelů ropných plošin, rafinerií až po provozovatelů čerpacích stanic. Největším ropným podnikům se říká také velká šestka energetických gigantů, kteří vznikly sérií fúzí a akvizic na přelomu tisíciletí, a vykonávají činnosti celého řetězce od vyhledávání ropy až po prodej. Velkou šestku tvoří americké ExxonMobil, Chevron a ConocoPhilps, britský BP, britsko-nizozemský Royal Dutch Shell a francouzský Total. Vývoj hodnoty akcií ropných společností však zcela nekopíruje vývoj cen ropy, protože je ovlivňují i ​​další faktory.