Cena ropy Brent od začátku roku klesla o -66%

Středa 1. dubna Brent 2020 pokles 66% ROPA CZ

Ceny ropy vykázaly rekordní čtvrtletní pokles, a to zejména kvůli březnovému propadu, za kterým stály obavy z dopadů koronaviru na poptávku a cenová válka mezi Saúdskou Arábií a Ruskem. Severomořská ropa Brent se od začátku roku propadla o 66 procent, úterní obchodování uzavřela na 22,74 dolaru za barel. Během března se cena snížila o 55 procent, což byl rekordní měsíční pokles.Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) v úterý uzavřela na 20,48 dolaru za barel. Za březen se propadla o 54 procent a za celé první čtvrtletí o 66 procent. Během úterního obchodování se ceny ropy příliš neměnily poté, co se v předchozích dnech propadly až na osmnáctiletá minima. Ke stabilizaci cen přispěl pondělní rozhovor amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem o situaci na ropném trhu.

Trump a Putin se shodli, že je třeba trh s ropou stabilizovat, protože současný pokles cen neprospívá Spojeným státům ani Rusku. Saúdská Arábie, která je největším producentem ropy na světě, v pondělí uvedla, že hodlá od května zvýšit export ropy o zhruba 600 tisíc barelů denně na rekordních 10,6 milionu barelů denně.Benzin nejlevnější od května 2015Pokles cen ropy se projevuje i u čerpacích stanic v České republice. Benzin je tam nejlevnější za téměř čtyři roky, cena nafty klesla nejníže za 2,5 roku. Natural 95 stál minulou středu průměrně 28,83 koruny za litr, nicméně u některých čerpacích stanic ho mohli motoristé koupit i za méně než 24 korun. Litr dieselu vycházel v průměru na 28,60 koruny, ale některé čerpací stanice ho prodávaly i za cenu pod 25 korun.


Za poslední týden zlevnily čerpací stanice o desítky haléřů. Průměrná cena benzinu klesla o 93 haléřů na 27,90 koruny za litr, a je tak nejnižší od půlky dubna 2016. 


Zdroj: ČTK