Ceny ropy atakují 17-ti letá minima

Středa 18. března oil-prices-Trump

Situace na ropném trhu začíná být kritická s tím, jak se ceny ropy blíží dvaceti dolarům za barel.Futures kontrakty na ropu ve středu pokračují ve svém poklesu v kontextu stále napjatější situace a šířením COVID-19 a cenové války mezi Ruskem a Saudskou Arábii.


Dubnový futures kontrakt na ropu WTI oslabuje o 12 % na necelých 24 amerických dolarů. Květnový kontrakt na ropu Brent oslabuje o 6 % na 27 amerických dolarů.


„Rostoucí naděje na fiskální stimul so prozatím zastíněny obavami z krátkodobé poptávky. Evropská unie potvrdila restrikce vztahující se na cestování, zatímco automobilky a letecké společnosti pozastavují produkci,“ uvedl analytik společnosti JBC Energy.


Spojené státy signalizovaly stimulační balíček ve výši 1 bln. USD, který by zahrnoval přímé platby jednotlivcům a záchranné balíčky pro jednotlivá odvětví. Náladě na trhu pomohly hlavně zprávy o zavedení nové facility americké centrální banky, která se zaměřuje na dodávání krátkodobé likvidity amerických firmám, a to pomocí nezajištěných půjček, které částečně bude krýt americké ministerstvo financí.


Zdroj: CNBC