OPEC začne od srpna se zvyšováním těžby ropy

Středa 15. července OPEC předseda 500

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci od srpna zmírní dohodnuté snížení těžby ropy, protože světová ekonomika začíná pomalu oživovat z útlumu způsobeného pandemií nemoci covid-19. Uvedl to ve středu podle agentury Reuters saúdskoarabský ministr energetiky princ Abdalazíz bin Salmán.Skupina OPEC+, která zahrnuje ropný kartel OPEC a jeho spojence v čele s Ruskem, od května snížila těžbu o 9,7 milionu barelů denně, což odpovídá zhruba deseti procentům globálních dodávek ropy. Od srpna do prosince by již měl ale dohodnutý rozsah snížení těžby činit pouze 7,7 milionu barelů denně, píše Reuters.


Princ Abdalazíz nicméně upozornil, že ve skutečnosti bude těžba o něco nižší, protože někteří účastníci dohody budou kompenzovat svou nadprodukci z předchozích měsíců. Podle dokumentu, ke kterému získala přístup agentura Reuters, by měl v srpnu a září skutečný rozsah snížení těžby činit zhruba 8,54 milionu barelů denně.


OPEC+ se omezováním dodávek ropy na trh snaží podpořit její ceny. Ty se již v důsledku těžebních restrikcí a postupného uvolňování opatření proti šíření koronaviru vrátily nad 40 dolarů za barel poté, co se v dubnu propadly pod 16 dolarů za barel, tedy na nejnižší úroveň za 21 let.


Ceny ropy ve středu stoupají kvůli překvapivě prudkému poklesu zásob suroviny ve Spojených státech. Jejich růst nicméně brzdí chystané zvýšení těžby Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců.


Severomořská ropa Brent si kolem 19:30 SELČ připisovala zhruba 1,9 procenta na 43,73 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu vykazovala nárůst 2,1 procenta na 41,14 dolaru za barel.


Americký Úřad pro energetické informace (EIA) ve středu oznámil, že zásoby ropy ve Spojených státech se minulý týden snížily o 7,5 milionu barelů. Analytici přitom v anketě agentury Reuters předpovídali pokles o 2,1 milionu barelů.


Zdroj: Reuters, ČTK