Provozovatelé vrtných souprav na moři, čelí druhé vlně bankrotů

Pátek 26. června 100324225511_1_900x600

Společnosti, které pro hlavní producenty ropy provozují vrtné soupravy na moři, čelí druhé vlně bankrotů za čtyři roky uprostřed historického poklesu cen energií. Díky tomu budou přeživší vrtné firmy pravděpodobně ještě pevněji svázané s těmi velkými ropnými.


Kolaps těžby na moři bude mít široký dopad. Těžaři a jejich dodavatelé rozvíjeli inovace, které pomohly břidlicovým i větrným společnostem na moři tím, že přišli s monitorováním a řízením na dálku. V loňském roce přímo generovali asi 25 % světové produkce ropy.


Právě služby na moři si vedou v sektoru ropných služeb nejhůře. Akcie 10 největších veřejně obchodovaných vrtných firem od začátku roku klesly o 77 %. Čtyři ze sedmi největších těžařů na moři (Diamond Offshore Drilling, Noble, Seadrill a Valaris) žádají o ochranu před věřiteli anebo zahájili jednání o restrukturalizaci dluhů, což by mohlo vést k bankrotu. Další dva (Pacific Drilling a Shelf Drilling) jednají s věřiteli. Míra využití částečně ponorných plošin a vrtných plavidel letos klesla pod 60 %.


Diamond Offshore akcie


Předčasný optimismus vyprchal


Pokulhává i celé odvětví. Explorace klesla nejprve kvůli vysokým nákladům a přílivu levnější americké břidlice. Potom velké ropné společnosti opět projevily zájem o těžbu v hlubokých vodách díky objevům u pobřeží Jižní Ameriky a Afriky.  Tento rok začali těžaři s předvídaným oživením a cenami ropy na 60 USD za barel. Optimismus se však vypařil, když zasáhla pandemie a cenová válka na ropě.


WTI ropa


Tento měsíc se očekává, že počet využívaných plovoucích souprav dosáhne nejnižší úrovně od roku 1986. Ropné společnosti ruší nebo odkládají své smlouvy, uvedli vedoucí pracovníci a analytici.


Předchozí pokles pomohli zmírnit ropní producenti. Mezi lety 2014 a 2016, kdy ropa klesla na 26 USD za barel z více než 100 USD, rozšířily ropné společnosti těžbu a pokračovaly v průzkumu u pobřeží Brazílie, Mozambiku a Středozemního moře. To umožnilo těžařům udržet si práci, i když za nižší nájemné.


Ale ropné společnosti teď snižují své vlastní výdaje o 30 % až 50 %, aby udržely hotovost a výplaty dividend. Žádná záchranná síť tedy neexistuje. Vítězi budou ty společnosti, kterým se podaří refinancovat dluhy a které přežijí příští dva roky, uvedli zástupci průmyslu.


Společnosti poskytující služby na moři možná budou muset zlikvidovat až 200 z asi 800 stávajících plovoucích zařízení, aby se znovu dostaly na ziskové sazby za pronájem, řekl David Carter Shinn, vedoucí analýzy u Bassoe Offshore.


Je jen malá naděje na oživení v příštích několika letech. Mnoho producentů ropy odstoupuje od projektů, které vyžadují zisk 60 USD za barel, což naznačuje, že s těmito cenami v dohledné době nepočítají. Aby ušetřily peníze, ukončily firmy jako ChevronExxon Mobil, Petronas a Royal Dutch Shell vrtné smlouvy. Náhlé zastavení explorace je pro vrtné firmy ničivé. Odepisují miliardy dolarů z hodnoty svých flotil.


"Už toho moc nezbývá, kde by se daly ušetřit náklady, zejména v hlubokých vodách. Budou muset být kreativní, aby přežily,“ uvedl na adresu vrtných firem William Turner, viceprezident společnosti Welligence Energy Analytics.


Zdroj: Reuters, Patria.cz